Kripto HaberleriEkonomiBIS: Bankalar, Kripto Para Pozisyonunu Azaltıyor, İşte Araştırmanın Detayları

BIS: Bankalar, Kripto Para Pozisyonunu Azaltıyor, İşte Araştırmanın Detayları

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Uluslararası Ödemeler Bankası BIS, bugün yayınladığı yeni raporda dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren bankaların kripto para pozisyonlarını araştırdı.

BIS yetkilileri hazırladıkları rapor sonucunda bankacılık kuruluşlarının kripto pozisyonunu yaklaşık %43 azalttığını tespit etti. 2021 yılının sonunda bankaların doğrudan token ve türev araçlara maruz kalma oranı %61,7 iken bu oran 2022 sonunda %15’e geriledi.

Bankalar Kriptodan Neden Çekildi?

Yetkililer bu orandaki düşüşü iki ana sebebe bağlıyor: Bir önceki anketi 182 farklı banka yanıtlarken güncel araştırmaya sadece 126 farklı kurum katıldı. Kripto oranındaki gerilemenin ikinci nedeni ise regülasyonlar. Piyasadaki düşüş ile birlikte BIS’in küresel kripto bankacılığına dair yayınladığı direktifler, bankaların risk iştahının azalmasına yol açtı.

Neredeyse bütün bankacılar için küresel regülasyonlar öneren BIS Basel Denetim Komitesi, kurumların bilançolarındaki kripto pozisyonunu sadece %2 ile sınırladı.

İflaslardan Sadece Bireyseller Etkilenmiyor

Geçtiğimiz sene kripto piyasası düşerken bir çok şirket veya projenin batışına şahit olduk. Kripto projelerinden LUNA ani bir çöküş yaşadı. Şirketlerden ise borç veren Celsius ve borsalardan FTX iflasını yıl içinde duyurdu.

Bu olumsuz gelişmeler bireysel yatırımcılar ile birlikte daha büyük varlıklar yöneten bankaların da gözünü korkutmuş olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları