Kripto HaberleriEkonomiBIS Yöneticisi: Stablecoinler İtibari Paranın Yerine Geçmeyebilir

BIS Yöneticisi: Stablecoinler İtibari Paranın Yerine Geçmeyebilir

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bank for International Settlements (BIS) yöneticilerinden Agustin Carstens yaptığı açıklamada stablecoinlerin gelecekte itibari paranın yerine geçip geçmeyeceği konusunu irdeledi.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının üye olduğu BIS’in yönetim kadrosunda rol alan Carstens, geçtiğimiz yıl kripto piyasasında yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından stablecoin tartışmasının son bulduğuna inanıyor.

Bloomberg TV’de konuşan BIS yöneticisi “itibari paranın stablecoinlere karşı kesin bir zafer kazandığını” vurguladı.

Bitcoin 2021’in sonlarında 69.000 dolara kadar yükselmişken şu anda 25.000$ civarında işlem görüyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan ayı piyasasında başta FTX, Alamenda Research, BlockFi ve Terra gibi sayısız iflas faciası yaşandı.

Yaşanan kötü olaylardan yola çıkan Carstens, merkez bankalarının stablecoin projelerine karşı üstünlüğünü şu sözleriyle destekledi:

“Yanlızca merkez bankalarının teminat olduğu para birimleri tam güven verebilir. Kripto paralar sadece belirli finansal koşullar altında var olabilen bir sektör. Piyasa düştüğünde neler olduğunu gördük.”

BIS yöneticisi dijital varlık arayışında olanlara ise alternatif olarak CBDC para birimlerini işaret etti. Dünya genelinde bir çok merkez bankası kendilerine ait dijital para birimi için çalışma yürütüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları