Ana SayfaBitcoinBIS'ten Bankalara Bitcoin Sınırlaması!

BIS’ten Bankalara Bitcoin Sınırlaması!

Takip et

Bitcoin (BTC) ve kripto paralara olan ilgi hem perakende hem de kurumsal anlamda artmaya devem ediyor. Artan ilgi karşısında bankalar da kripto paralarla ilgili yenilikçi adımlar atıyor.

Bankaların BTC ve kriptoya olan ilginin farkında ancak kripto para birimlerine şüpheyle yaklaşan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), bankaların kripto para rezervlerinin varlıklarının %1’ini geçmemesi konusunda bir öneri yayınladı.

BIS’ın Basel Bankacılık Denetim Komitesi bugün “Kripto Varlıkların İhtiyatlı Muamelesi Hakkında İkinci Danışma” adı altında yayınladığı raporunda bankaların finansal istikrarını korumak için desteklenmeyen kripto paralar üzerinde bir üst sınıra sahip olması gerektiğini söyledi.

Basel Komitesi, bu rapora göre Grup 2 kripto para varlıklarının yani desteklenmeyen kripto paraların bankanın Tier 1 sermayesinin %1’i ile sınırlandırılması önerisinde bulundu.

Rapora göre Grup 1, sınıflandırma koşullarını taşıyan tokenize edilmiş geleneksel varlıkları ve sabit paraları içerirken, Grup 2, sınıflandırma koşullarını taşımayan varlıkları, belirli tokenize edilmiş geleneksel varlıkları ve sabit paraları ve ayrıca desteklenmemiş kripto varlıkları içeriyor.

Raporda konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Bankaların Grup 2 kripto varlıklarına maruz kalmaları, bir sınıra tabi olacaktır.

Bankalar, hem doğrudan elde tutulanlar (nakit ve türevler) hem de dolaylı elde tutulanlar (yani yatırım fonları, ETF/ETN, özel amaçlı araçlar aracılığıyla olanlar) dahil olmak üzere Grup 2 kripto varlıklarına yönelik risklerinde bir  limit uygulamalıdır.”

BIS, bankaların herhangi bir kötü durumda yedek olarak kullanabilecekleri sermaye rezervine sahip olmasını desteklediğinde, bankaların herhangi bir kuruluşa sınırlı bir şekilde maruz kalmasını sağlamak istiyor.

Bu genel kuralların kripto paralar için de geçerli olması gerektiğini düşünen BIS, bankaların kripto para maruziyetini %1’le sınırlamak istiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları