Kripto HaberleriAnalizBitcoin 20 Bin Dolar Seviyesini Ne Zaman Görecek?

Bitcoin 20 Bin Dolar Seviyesini Ne Zaman Görecek?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Son birkaç günde yaşadığı sert yükselişler ile adından söz ettiren BTC, yatırımcılarına 2017’deki performansını hatırlattı. O dönemlerde de Bitcoin sert yükselişlerini devamlı sürdürmüş ve 20.000 dolar seviyesine gelerek rekor kırmıştı.

Çoğu insan şüphesiz BTC’yi 20.000 dolar seviyesine yükselmesinden sonra tanıdı. Zira yazılı ve görsel medyada birçok Bitcoin ve kripto para haberi yapıldı ve insanlar yepyeni bir yatırım olan kripto para pazarı ile tanışmış hatta yatırım yapamaya başlamış oldular.

Bitcoin‘in bu hafta son 16 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış ve en büyük dirençlerden birisi olan olan 10.000 dolar seviyesi geçilmekle kalınmamış 14.000 dolar seviyelerine kadar bir artış yaşanmıştı. Ancak bu seviyelerden sonra 11.000 dolar seviyelerine gerileyen BTC’de iyice işler karıştı.

Bu artışlardan sonra 2017’deki senaryo ile benzer bir senaryo mu yaşanıyor yoksa bu daha farklı bir artış mı? soruları piyasada her geçen gün biraz daha soruluyor. Bitcoin’in rekor kırdığı dönemdeki artışıyla şu anki artışına gelin yakından bakalım…

2017 Yılındaki Yükselişi İnceleyelim

2017 senesindeki rekoru incelediğimizde ülkemizden yola çıkarak konuşmak gerekirse, Bitcoin hemen hemen her gün yazılı ve görsel medya organlarında konuşuluyordu. Bu kavramı insanlar daha önce hiç duymadığı için “Bitcoin çok daha fazla yükselecek yükselmeden hemen bu seviyelerden almalıyım” düşüncesi ile bilinçsizce yatırım yapmaya başladılar. FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) psikolojisi ile yapılan bu yatırımlar kripto para piyasasına binlerce yeni ve bilinçsiz yatırımcının girmesini sağlamış ve bu ciddi alım talepleri ile beraber fiyat 20.000 dolar seviyesine kadar tırmanmıştı.

Peki Ya Sonra Ne Oldu?

Sonrasında ise piyasadaki balinalar ve düşük seviyelerden Bitcoin alan yatırımcılar, 20.000 dolardaki zirveden satım yapmaya başladı ve bilinçsizce bu seviyelerden alım yapan insanlar büyük zarar etmiş oldu. Ardından bazı ülkelerden ve şirketlerden gelen kripto para yasaklamaları ile beraber Bitcoin yükseldiği gibi kısa bir sürede 3.500 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Şuan Farklı Olan Ne?

Sene başında 3.500 dolar seviyelerinde olan Bitcoin, tekrar 2017 senesinde olduğu gibi ciddi artışlar yaşayarak neredeyse yatırımcısına 3.5 kat kar ettirdi. Bu artış ile tekrar 2017 senesini hatırlatan kripto para piyasası, her ne kadar bu dönem ile benzerlik gösterse de veriler incelendiği zaman bugünün geçmişten farklı olduğu görülüyor.

Geçmişten farklı olarak dünyada hemen hemen herkes artık kripto para ve Bitcoin’i biliyor. 2017 senesindeki artıştan sonra çoğu insan bu sektörü biliyor ya da duymuş durumda. Bu sebeple eskiden olduğu gibi ilk defa duyulmamış olan bu sektöre gözü kapalı bir şekilde yeni yatırımcı girmiyor. Google Trends verilerine de bakıldığı zaman tüm dünyada “Bitcoin” aramalarının 2017 oranına göre yüzde 90 daha az oranda olduğunu görüyoruz. Yani 2017 senesinde olduğu gibi henüz bir FOMO başlamış değil. Buradan da anlaşılacağı gibi bireysel ve bilinçsiz yatırımcıdan çok piyasanın artmasını sağlayan yatırımcılar kurumsal yatırımcılar olarak karşımıza çıkıyor. Bu da bu seferki artışın eskisine göre çok daha doğal, istikrarlı ve sağlam olduğunu gösteriyor.

20.000 Dolar Seviyesi Tekrar Görülür Mü?

Bunu şu an bu seviyelerden öngörmek çok zor, hatta imkansız. Ancak:

  • Facebook’un kripto para hamlesi,
  • mevcut durumda organik bir fiyat yükselişi olması,
  • balon patladı denilen 3.500 dolar seviyelerinden tekrar güç toplanabilmesi,
  • büyük şirketlerin ve devletlerin her geçen gün bu sektöre biraz daha yatırım yapması,
  • 2020’de olması öngörülen Bitcoin yarılanması,
  • 2017 senesinde olduğu gibi bir FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) ortamının henüz başlamamış olması

gibi olaylara bakıldığı zaman 20.000 dolar seviyesinin görülebilecek bir seviye olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunun ne zaman olacağını veya gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini kimse bilemez.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları