AnalizBitcoin

Bitcoin 40.000 Doların Üstüne Tırmandı! Peki Negatif Verilere Rağmen Yükselişin Nedeni Ne?

Bitcoin fiyatı ABD'den gelen negatif verilere rağmen bir sıçrama yaparak 40.000 doların üstüne çıkmayı başardı.

Bitcoin fiyatı bugün 40.000 doları aştı ve son iki haftanın zirvesine tırmandı. Kısa bir süre önce ABD’de istihdam raporu açıklanmış ve verilerin oldukça güçlü olduğu gözlenmişti.

Aslında bu gelişme genel olarak Bitcoin için ayı lehine olarak değerlendirildi.

Buna rağmen, uzmanlara göre, BTC fiyatının ABD’den gelen veriler sonrası düşüşünü kolay toparlaması ile birlikte kripto para yatırımcıları piyasanın istikrar kazandığından emin oldu ve yükseliş başladı.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte %8.9 değer kazandı ve bu yazının yazıldığı anlarda 40.219 dolardan işlem görüyor. Bu gelişme birlikte BTC fiyatı, kritik bir psikolojik seviye olan 40.000 dolar barajını 22 Ocak tarihinden bu yana ilk kez aşmış oldu.

Crypto Finance AG analisti Daniel Kukan, gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Riskin ortadan kalkması ile birlikte aşağı yönlü birkaç atak başarısız oldu. Yukarı yönlü hareketin önündeki en büyük hedef şu anda 42.000 dolar ile 43.000 dolar arası olabilir. Bununla birlikte en kötü senaryoda ise 33.000 dolar ve bunun ardından 28.000 dolardan destek bulunabilir. Bu noktalara son düşüşlerde dokunulmadı.”

ABD Ocak Ayı İstihdam Raporu Bitcoin’i Nasıl Etkiledi?

ABD’den gelen istihdam verileri sonrası Bitcoin fiyatı kısa bir süreliğine ani bir düşüş yaptı. Söz konusu raporda, ekonomistlerin tahmininin çok ötesinde olumlu değerler kaydedilmişti.

İlgili Haber
ABD'den Gelen Bu Veri Piyasaları Salladı! Bitcoin'de Bu Saate Dikkat!

Teorik olarak bu tür bir raporun BTC için negatif bir etkiye sahip olması gerekiyor. Çünkü Fed’in işgücü piyasasındaki artışı ile birlikte gelebilecek enflasyon artışını dizginleyebilmek için faiz artırımı konusunda agresif davranması beklenir.

Bu tür sıkı para politikalarına BTC fiyatı genel olarak negatif bir şekilde cevap veriyor.

Kıdemli piyasa analisti Edward Moya, içinde bulunduğumuz durumu şöyle değerlendirdi: “Bitcoin fiyatının, ABD istihdam raporuna karşı gösterdiği hareket bir zayıflık işaretiydi. Buna rağmen dünyanın en büyük kripto parası stabil hale gelmeyi başardı.”

Quantum Economics’in BTC analisti Jason Deane ise, istihdam raporunun BTC için gecikmiş bir piyasa hareketi konusunda katalizör görevi görmüş olabileceğini aktardı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu