HaberlerKripto Para

Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Artıyor: Hangi Ülke Başı Çekiyor?

Son veriler 2021'de kripto ATM'lerindeki büyümenin önemli ölçüde olduğunu gözler önüne seriyor.

Küresel çaptaki benimsenme oranı her geçen gün daha da artan kripto paralar, artık kullanılabilirlik alanını iyiden iyiye artırmış durumda. Hal böyle olunca da kripto ATM‘lerinin sayısı gayri ihtiyari artış gösteriyor.

Grand View Research (GVR) tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre kripto ATM pazarında yakın zamanda ciddi bir artış olacağı öngörülüyor.

GVR’ye göre 2021 yılında yaklaşık 75,01 milyon dolar değerlenen ATM pazar büyüklüğü, 2028’e kadar 1,8 milyar dolarlık değerlemeye ulaşabilir. Bu dönüm noktasına ulaşmak için firma, bu sektörün mevcut piyasa değerinin bu yıldan itibaren yıllık bileşik büyüme oranı olan %59,2’de genişlemesini umuyor.

Öte yandan yeni kurulan ATM’lerinin sayısı 2021 yılında yaklaşık 14.012’ye ulaşarak benzeri görülmemiş bir büyümeye ulaştı. Bunun yanı sıra söz konusu ATM’lerin satışı Temmuz 2021’de zirveyi gördü ve dünya çapında günde yaklaşık 50 makine kurulumu gerçekleşti. Dünya genelindeki toplam kripto ATM sayısı ise şu anda yaklaşık 33.896.

Kripto varlıklar hayatımızda yer ettikçe hükumetler tarafından da destek gören ATM’ler gün geçtikçe artıyor. Geçen yıl El Salvador, Orta Amerika’da ATM ve Bitcoin cüzdanlarının kullanımını artırmak için Chivo ile ortaklık kurarak Bitcoin’i yasal bir ihale haline getirdikten sonra ülke çapında 200’den fazla ATM kurdu.

O zamandan beri, kripto ATM’leri dünyanın her yerinde ortaya çıkıyor ve dünyadaki tüm ATM’lerin yaklaşık %90’ı (29.801) ABD’de bulunuyor. ABD’yi 2.133 ATM ile Kanada takip ederken El Salvador ve Macaristan da listenin devamında yer alıyor.

Kripto ATM’leri Neden Bu Kadar Önemli?

Kripto para borsalarında işlem yapmakta kafası karışan ve teknolojiye uzak olan kişiler bile ATM’lerden rahatlıkla kripto para alabiliyor.

Zira bilindiği gibi kripto parayı tercih etmediğini söyleyen kişilerin yüzde 70’inden fazlası, buna gerekçe olarak kriptoların “kafa karıştırıcı” olmasından dolayı bu sektörden uzak durduklarını söylüyor.

ATM sayısı arttıkça tüm dünyadaki kripto para kullanımı da dolaylı şekilde artmış oluyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu