coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerFinans sistemi karşısında kripto paraların gücü - Araştırma

Finans sistemi karşısında kripto paraların gücü – Araştırma

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Küresel finans sistemi dünyada en fazla değer gören para birimlerini yaratması ve dünyanın en değerli para birimlerinin yanında oldukça fazla ülkelerin ekonomilerini belirler konumda olması bazı ülkelerin daha zengin, bazılarının ise daha fakir olmasına sebep olmuş durumda. Amerikan ekonomisi dünyada trilyonlarca dolara sahip iken ve oldukça güçlü duruş sergilerken, Sudan ekonomisinin tamamen batık, basiretsiz ve güçsüz ekonomisinin bu durumda olmasının sebebi içerisinde yaşayan insanların eğitimsiz olması, üretim yapmaması ve hükümetlerinin güçlü olmamasından dolayı olsa da asıl arka plandaki sebep yüzyıllar önce başlayan küresel finans sisteminden doğmuş durumda.

Türkiye ekonomisinin bir gün içerisinde Amerikan Doları karşısında %5 oranında değer kaybetmesi, TL’nin güçsüz olduğunu, Amerikan Dolarının daha güçlü olduğunu gösterse de asıl gerçek ve olmaması gereken netice ise burada patlıyor. Küresel para biriminin bugüne kadar sadece Amerikan Doları olması dünyanın bütün ülkelerinin mecburi olarak dolar bağımlısı olmasına, dolar bağımlısı olan ülkelerin ise sürekli ABD’ye muhtaç konumda kalmalarına sebep oluyor.

Bu düzenin Bitcoin veya farklı kripto paralar ile değişebilecek olduğu konusunda iddialar ise tamamen yanlı. Küresel ticaret ve finans sistemi yasalar ile garanti altına alınması ve günümüzde belirli örgütler, başta da Amerikan yönetimince çok güçlü bir şekilde kontrol altında tutuluyor olması büyük savaşlar olsa dahi kripto paraların küresel olarak kullanılmayacak olduğunu gösteriyor.

Sahipsiz para dünyayı yönetemeyecek

Kripto paralar tamamen sahipsiz olması ve bir merkez bankası tarafında  basılmadığı, 21 milyon üretim sınırı olan Bitcoin’in sınırsız üretim hakkına sahip olan ve oto-kontrol mekanizması kapsamında kendi kendisini kontrol eden Amerikan Doları karşısında küresel ticarette kullanılması tamamen mümkün değil. Sadece ABD değil, dünyanın en büyük 6 gücü olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerinde (Rusya buna dahil) ticaret ve finans sisteminin asla değiştirilmemesi, mevcut düzenin değişmesine teşebbüs dahi edilmemesi konusunda açıklamaları bulunuyor.

Rusya Federasyon Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Doları hakkında geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında ABD Doları kullanımının kademeli olarak azaltılabilecek olduğunu, gerçeklerin ise değişmesinin mümkün olmadığını açıklayarak, ‘Amerikan Dolarına karşı durulabilir ama Amerikan Dolarının tamamen bitmesi veya ticarette kullanılmaması gerçekçi değil’ açıklamasında bulunmuştu.

Kripto paraların dünya ekonomisi yönetmesi için hem gücü olmaması, hem devletler tarafından bu şekilde kabul edilmesine imkan dahi verilmeyecek olması dolayısı ile yatırımcıların bu konuda düşüncelerinin asla gerçeğe dönüşmeyecek olmalarını bilmeleri gerekiyor. Bitcoin fiyatının 200 bin Amerikan Doları değere sahip olsa dahi gücünü ispatlaması durumunda bile devletler tarafından kulanılmasına 2018 yılında ”imkansız” gözü ile bakılıyor.

Washington’ın izin vermeyeceği kesin

ABD yönetiminin ise bu türden bir durumun tam tersi finans sistemini kripto paralar ile yönetmeye kalkan ülkelere karşı belirli bir takım yasalar ile yanıt vermesi çok olası. Yapılan anlaşmalar petrol ve benzeri değerli yakıtların ve belirli alanlarda Amerikan Doları kullanımının zorunlu olduğunu, aksi durumda yasal yaptırımların uygulanmasına ve bu yaptırımlara uyulmak zorunda olduğunu gösteriyor.

Bu tıpkı ‘Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’ kararı gereğince eğer ki belirli devletler dışında nükleer silah-bomba üretmeye yetkisi olmayan ve izni olmayan bir ülkenin nükleer silah üretmesi durumunda dünyanın güvenliğinden sorumlu olan BMGK üyesi 5+1 üye ülkenin anlaşmaya uymayan ülkeye yaptırım uygulaması, hemen ardından eğer ki yaptırımlar karşısında geri adım atılmıyor ise dünyanın güvenliğini tehdit ettiği için başta ABD ile diğer BMGK üyesi ülkeler tarafından işgal kapsamında ilgili ülkenin ele geçirilmesine kadar varacak olan bir sonuca benzer olarak son bulabilir.

ABD’nin Amerikan Doları kullanımının küresel ticaret ve finans sisteminde azalmasına müsaade tanımayacak olduğunun en iyi örneği de tüm dünyanın Amerikan Doları ile geçiniyor olmasından kaynaklanıyor. ABD karşıtı olan Çin, Rusya ve daha birçok ülke dahi rezervlerinde en çok %53 oranlarının üzerinde Amerikan Doları tutuyor ve bu oran sürekli olarak artıyor. Dünyada ne olursa olsun değer kaybetmeyen tek para birimi olarak gösterilen ve güvenilir olmasının arkasında en büyük savunma gücü olarak duran bir ülkenin olması da finans sistemini kripto paraların değiştirmesinin imkansız olduğunu acı ama gerçek olarak ortaya seriyor.

Kripto paraların etkisi sınırlı kalacak

194 milyar dolar piyasa değerine gerilemesi ile birlikte bir ülkenin değerinden bile daha düşük olan kripto paraların, kim veya kimler tarafından yönetildiğinin bilinmemesi, en bağlı yatırımcılar tarafından dahi sadece belirli bir süre kazanç için elde tutuluyor olması ve benzeri bazı sorunların olması dolayısı ile etkisinin daima sınırlı kalacak olması bekleniyor.

Bitcoin’in etkisi ne kadar büyük olursa olsun arkasında güçlü devlet yönetimi olmaması, etkisinin en yüksek olduğu 600 milyar dolar seviyesinde iken dahi çok az olmasından, sürekli sabit durmayan değersizliğinin etkilerinin de sonucunda kripto paraların dünya ekonomisinde büyük değişimler yapması mümkün değil. Daha çok kripto para yatırımcılarının değişim yapabilecek olduğu güçlü alanların eğer ki ilerleyen yıllarda yönetimler tarafından engellenmez ise gizlilik için kullanılabilecek olduğu, güvenlik konusunda ise güçlü olmasından dolayı daha çok dünyada kripto güvenlik alanlarında etkisinin çok güçlü olması beklenmekte.

Bu etkilerin ne zaman, nasıl veya ne şekilde ortaya çıkabilecek olduğu, finans sisteminin ne denli Bitcoin’e izin vereceği ve mevcut kripto para fiyatlarının tek bir spekülatör tarafından dahi bir dakika içerisinde binlerce dolar aşağı veya yukarı çekilebiliyor olmasının nasıl piyasa oluşturacağını gelecek süreç gösterecek. Bu süreçte yatırımcıların daha çok yatırım ve ödeme aracı olarak kullanacak oldukları kripto paraların güçlü durması durumunda ve yatırımcılara ”iyi” mesajlar vermesi durumunda finans sisteminde elde ettiği pay oranı da oldukça fazla artabilir.

  • Bitcoin veya altcoinlerin dünyada en fazla gizli ödemelerde kullanıldığı 2018’de siyasilerin dahi artık kripto paralara karşı olanların bile gizli işlemlerde bu şekilde hareket ettiklerini görmek mümkün. Finans ve ticaret sistemine etki etmese dahi Bitcoin ve altcoinlerin gelecekte dünya ekonomisinde daha iyi yer edinmesi, devletler arasında gizli işlemler için olmasa bile kişiler arasında gizli işlemler ve belirli gizli kalması gereken işler-ticaretlerde kullanım sıklığının artması bekleniyor.
  • Amerikan Ulusal Rezerv Bankası gelecek yıllarda daha fazla kripto paraların gizliliği tehdit edebilecek olduğuna, SEC bünyesinde ise bu sorunlara karşı en güçlü önlemlerin hali hazırda alınmaya, diğer para birimlerinde olduğu gibi kripto paralarında devamlı kontrolleri altında tutulacak olduğunu açıklamıştı.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları