BitcoinHaberler

Bitcoin (BTC) Boğa Döngüsünün Neresindeyiz? Zirveye Ulaştık Mı?

Bitcoin'de yarılanma döngüsü pozitif sinyaller veriyor.

Bitcoin’de fiyatın yükselişini tetikleyen en temel unsur arz krizidir. Tüm yatırım enstrümanlarında olduğu gibi bir şeye talep fazla ise ve arz bunu karşılayamıyorsa fiyat otomatikman yükselecektir.

Her 4 yılda bir gerçekleşen yarılanma olayı arzı sınırlı olan Bitcoin’i daha değerli hale getiriyor. Bitcoin’de “yarılanma (halving)” sistemi olduğu için boğa piyasası döngüleri de bu arza dayalı metrik üzerinden hesaplanıyor.

Daha önceki halving yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

İlgili Haber
Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir? Daha Önce Fiyatı Nasıl Etkiledi? Şimdi Nasıl Etkiler?

2009 yılında her blok 50 BTC içeriyordu. Kasım 2012’de bu oran 25’e, 2016’da 12.5’a 11 Mayıs 2020 yarılanmasından sonra ise 6,25’e düştü.

4 yıl sonra 2024 yılının ilkbaharında gerçekleşmesi beklenen yarılanmada blok ödülü 3.125’e düşecek. Sonuç olarak madenciler yaptıkları işlemler için daha az BTC elde edecek. Bu durum elde edilen BTC’lerin daha değerli olacağı anlamına geliyor.

ChartsBTC adlı twitter kullanıcısı Bitcoin’in yarılanma döngülerine göre fiyat hareketlerini gösteren bir grafik paylaştı.

Grafikte her dönem ölçeğini bir öncekinin 20 katına ayarlayan analist Bitcoin’in güncel durumunu gözler önüne serdi.

Analist logaritmik grafik de paylaştı.

Analistin paylaşımlarına göre Bitcoin’in gidecek daha çok yolu var. Bu veriler boğa döngüsünün henüz bitmediğini gösteriyor. Bu verilerin yanına mevcut piyasa koşulları, kurumsal yatırımcıların ve ABD’li bankaların Bitcoin’e olan ilgisi de eklendiğinde 2021 yılı Bitcoin’in ve kripto paraların yılı olmaya devam edecek gibi görünüyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu