AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) İçin “Altın Kesişim” Sinyali: 2021 Yükselişle mi Geçecek?

Bitcoin grafiğinde altın kesişim ihtimali gözükmeye başladı.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılına damga vurmakla kalmayıp 2021 yılında da adından söz ettirdi. Yılın ilk ayında önde gelen diğer varlıklara göre çok daha iyi bir performans sergileyen BTC’nin aslında sadece fragmanı yayınlanmış olabilir.

Bitcoin İçin Ufukta Altın Kesişim Görüldü

Bitcoin grafiğine bakıldığında uzmanların altın kesişim sinyali görmesi, 2021 yılı için pozitif bir ivmeye işaret etmekte. Altın kesişim olarak bilinen bu sinyal, 50 MA (hareketli ortalama) ile 200 MA (hareketli ortalama) çizgilerinin kesişmesi ile ortaya çıkıyor. Bunun gerçekleşmesi için ise genellikle öncelikle hafif bir satış baskısı ve kısa süreli düşüş gerekiyor. Bitcoin fiyatının 41.000 dolardan 31.000 dolara kadar düşüp yeniden 37.000 dolara yükselmesi ise bu şartın yerine getirildiğini göstermekte.

İkinci aşamada ise 50 MA çizgisi 200 MA çizgisinin üzerine çıkıyor ve kırılım tamamlanıyor. Bitcoin fiyatının son 2 haftalık görünümü ise ikinci aşamaya geçişe doğru ilerlendiğini göstermekte.

4 saatlik periyotta gerçekleşecek olan bu kesişim, diğer adıyla “golden cross” olarak biliniyor ve fiyatta ciddi bir yükselişin habercisi olarak yorumlanıyor.

Bitcoin 4 Saatlik Grafik – Golden Cross – Kaynak: Tradingview

En Son Altın Kesişimde Fiyat 10.350 Dolar Seviyesindeydi

Bitcoin fiyatı Ekim 2020 tarihinde altın kesişim ortaya çıktığında 10.350 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. Bunun devamında boğalar gücü ellerine alınca altın kesişimin de etkisiyle BTC fiyatı kısa sürede %297 yükseliş elde etti. Finalde ise fiyatın 42.000 dolara yakın bir noktaya geldiği herkes tarafından biliniyor.

Bitcoin 4 Saatlik Grafik – Önceki Golden Cross – Kaynak: Tradingview

BTC/USD işlem çiftinin bu kesişim öncesinde hafif düşüş yaşaması ise normal olarak görülmekte. Haftalardır konsolidasyon yaşayan BTC’nin piyasa hakimiyeti de 61.59 seviyesine kadar geriledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu