BitcoinHaberler

Bitcoin (BTC) İçin Yeni Güncelleme Kapıda: Tartışmalı Güncelleme İle Neler Değişecek?

Bitcoin (BTC) ağı yakın zamanda yeni bir güncelleme için oylama yapacak. Peki güncelleme ile birlikte neler değişecek?

Kripto para türev borsası BitMEX’in araştırma departmanı, yaptığı çalışmasında yakın zamanda hayata geçecek OP_CTV Bitcoin softfork güncellemesinin detaylarını ele aldı.

Bitcoin (BTC) OP_CTV Softfork’u Nedir?

BitMEX araştırma ekibinin yaptığı açıklamaya göre yeni güncelleme BTC’nin opcode (BTC operasyonlarının programlanmasına izin veren ilkel kodlar) kısmını değiştirecek.

Değiştirilecek kısım olan OP_NOP4 ile birlikte kullanıcıların belirli adresler üretmesine imkan sağlanacak.

OP_CTV (Check Template Verify) güncellemesi ile birlikte kullanıcılar, yeni BTC adreslerini gelecekteki transferlerinde yalnızca belirli şartlar altında transfer yapabilecek şekilde ayarlayabilecek.

Dolayısıyla bu yeni BTC adreslerine gönderilen fonlar, yalnızca belirli koşullar sağlandığında harcanabilecek şekilde düzenlenecek.

Bu değişikliklerin gerçekleşmesi için BTC ağında bir softfork yükseltmesi gerçekleştirilecek.

Güncelleme önerisinin mimarı olan Jeremy Rubin, değişikliklerin yakında hayata geçebileceğini aktardı.

Değişikliklerin onaylanması durumunda OP_CTV’nin bu yaz uygulanmaya başlayacağı düşünülüyor. Bitcoin node’larının güncellemeye 5 Mayıs tarihinden itibaren destek vermeye başlaması gerekiyor.

Bu güncelleme büyük oranda BTC ağının tıkanmasının önlenmesi ve kullanıcıların vault adı verilen kasaları kullanabilmesi için tasarlandı.

Mevcut durumda söz konusu kasalar önceden imzalanmış işlemlerin özel anahtarlarının imha edilmesi yöntemiyle kullanılıyor fakat bu son derece uğraştırıcı bir işlem olarak biliniyor.

Güncelleme Neden Tartışmalı?

Bitcoin için tasarlanan bu güncelleme, bazı kullanıcıların eleştirilerine rağmen aceleye getirilmişe benziyor.

Kullanıcılara göre OP_CTV güncellemesi BTC’nin imkanlarını çok fazla genişletmeyecek. Buna ek olarak kullanıcılar bu güncellemenin aciliyetinin olmadığını düşünüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu