EkonomiHaberler

Bitcoin Düşerken Ekonomi Profesörü ABD’de Bir Resesyon Yaşanma İhtimalini Açıkladı!

Ekonomi profesörü Steve Hanke, ABD'de yaşanabilecek bir resesyon ihtimalinin yüzde kaç olduğunu açıkladı.

Kripto para piyasasında düşüş devam ederken John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke, Amerika Birleşik Devletleri’nde yükselen enflasyonun ABD ekonomisinin yakında resesyona gireceğinin bir göstergesi olduğuna inanıyor.

Verdiği bir röportaj sırasında konuşan Hanke, resesyon ihtimalinin %65 civarında olduğunu belirtirken, her şeyin Federal Rezerv’e bağlı olduğunu ifade ederek belirli bir zaman çizelgesi vermedi.

Bu açıklama, ABD’de enflasyon oranının %8.6 ile rekor seviyeye ulaşmasının ardından Fed üzerinde müdahale baskısının artmasının ardından geldi.

Ekonomist, FED’in Hatalı Olduğunu İddia Etti

Ekonomiste göre FED, ABD’de yaşanan enflasyondan tamamen sorumlu olan kurum ve ayrıca bu kurum para basma gibi önceki dönemde alınan önlemlerin nasıl sonuçlanabileceği konusunda hiçbir bilgiye sahip değildi:

“%65 konusunda oldukça emin konuşuyorum, ki bu yüksek bir rakam. Bizi bu karmaşaya en başta sokan kurum olarak FED’i görüyorum. Bu durumu asla öngöremediler ya da tahmin edemediler, ne yaptıklarını bilmiyorlardı. Sonunda birçok hata yaptılar, çok fazla para yarattılar ve bize bu korkunç enflasyonu yaşattılar.”

“ABD’de Resesyon Yaşansa Bile Enflasyon Düşmeyebilir”

Hanke, halihazırda sistemde bulunan fazla para nedeniyle enflasyonu %2’ye geri döndürmenin mümkün olmayabileceğini ve mevcut koşullarda hem resesyon hem de enflasyon yaşanabileceğini belirtti.

Hanke, ABD’de para arzı artmaya devam edeceği için mevcut enflasyon oranlarının muhtemelen birkaç yıl daha devam edeceğini kaydetti:

“Bugün ne yaparsanız yapın, sıkılaştırmada aşırıya kaçsanız ve bir resesyon yaşasanız bile, başa çıkmanız gereken bir enflasyon olacak.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu