BitcoinHaberler

Bitcoin İşlemlerinden Vergi Alınmayacak!

El Salvador'da gündem Bitcoin.

Bitcoin geçtiğimiz hafta El Salvador’da yasalaşarak ilk defa resmi para birimi haline geldi. El Salvador’un Bitcoin hamlesi bir çok otorite tarafından “sakıncalı” bulunmuş ve uyarılar yayınlanmıştı. Ancak başkan Nayib Bukele geri adım atmadı.

Bitcoin’in yasa para birimi olması ülkede bazı dengeleri değiştirdi. Ülkenin yasal düzenlemeleri gereği pek çok şirket Bitcoin kabul etmek zorunda kaldı. Bu düzenlemeler Bitcoin’e yönelik benimsemeyi artırsa da,”volatil bir ürünü insanlara dayatmak ne kadar etik?” soruları gündeme geldi.

İlgili Haber
McDonald's Bitcoin Kabul Etmeye Başladı!

El Salvador’dan Bitcoin ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Hayatın her alanına nüfus eden BTC’nin para birimi olarak başarılı olup olamayacağı da bu sınav sonunda belli olacak.

Peki Bitcoin İşlemlerinden Ne Kadar Vergi Alınacak?

Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanın açıklamalarına göre, Bitcoin işlemleri ile gelir elde eden kişilerden kurumlar vergisi ve gelir vergisi alınmayacak. Bu uygulama ile ülkeye gelecek yabancı yatırımın teşvik edilmek istendiği ifade edildi.

Bukele’nin danışmanı Javier Argueta konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bir kişinin Bitcoin varlıkları varsa ve yüksek karlar elde ederse bu gelirden vergi alınmayacak. Bitcoin kabul eden işletmelerden de bu gelirleri için sermaye kazancı vergisi ve gelir vergisi alınmayacak.”

İlgili Haber
El Salvador Abarttı! Bitcoin Kabul Etmeyen İşletmeler Cezalandırılacak!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu