BitcoinHaberler

El Salvador Abarttı! Bitcoin Kabul Etmeyen İşletmeler Cezalandırılacak!

El Salvador Bitcoin konusunda yanlış hamleler yapıyor.

El Salvador’da yarın yürürlüğe girmesi beklenen Bitcoin yasası, şirketlere bazı yükümlülükler yükleyecek.

Ülkede yasal para birimi haline gelecek olan Bitcoin’i kabul etmeyen şirketlerin bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalması gündemde.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta bugün katıldığı bir röportajda bu konuya değinerek uyarılarda bulundu.

“Bitcoin ile ödeme kabul etmeyen, işlem yapmayan ve özel Bitcoin cüzdanı Chivo’yu kullanmayı reddeden işletmeler ülkenin Tüketici Koruma Kanunu kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.”

Argueta’nın açıklamaları kafa karıştırdı. Zira Bukele, 23 Ağustos’ta; “Birileri nakit taşımaya devam etmek istiyorsa, Bitcoin’i olan müşterileri kazanmak ve işini büyütmek istemiyorsa bunu yapmaya devam edebilir.” diyerek Bitcoin kullanımının gönüllü olacağını açıklamıştı.

Ülkede muhalefet hükümeti yalan söylemekle eleştirirken, yarın yürürlüğe girecek olan Bitcoin yasası tartışılmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bukele’nin Bitcoin hamlesi maximalistleri heyecanlandırsa da, bunun uygulanma şekli Bitcoin’in özüyle bağdaşmıyor.

Devletlerin, bireylerin finansal özgürlüklerinin önüne çektiği setlere tepki olarak ortaya çıkan ve merkeziyetsiz oluşu ile gerçek manada özgürlük sunan Bitcoin’in kullanılmasına yönelik dayatmalar tepkilere neden olacaktır.

Ülkede vatandaşların kullanması zorunlu kılınan ve yüz tanıma sistemi üzerinden onaylama mekanizması ile aktif hale gelen Chivo cüzdanları merkeziyetsizliği ortadan kaldırdığı gibi, Bitcoin’in sunduğu mahremiyet ilkesini de hiçe sayıyor.

Finansal özgürlük için ortaya çıkan bir para biriminin kullanımının dayatılması da kendi içerisinde bir tezat oluşturuyor. El Salvador’dan bu eleştirilere yönelik yeni hamleler gelecek mi zaman gösterecek.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
3 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu