BitcoinHaberler

Bitcoin Kodlarını Binlerce Yıl Muhafaza Edecek Bir Sistem Geliştirildi

Yüzlerce Bitcoin kodu, Microsoft’un GitHub Arşiv Programı ile gerçekleştirilen sistem sayesinde Kuzey Kutbu'nda koruma altına alınacak.

Bitcoin kodlarını binlerce yıl muhafaza edecek bir sistem geliştirildi. Microsoft’un GitHub Arşiv Programı ile gerçekleştirilen sistem sayesinde Kuzey Kutbu’nda saklanması planlanan Bitcoin kodları yerin 350 metre altındaki kullanım dışı bir madende korunacak.

Kodların burada yaklaşık 1000 yıl boyunca korunması hedefleniyor. Herhangi bir küresel iklim krizine, sel felaketine ya da depreme karşı koruma altına alınacak olan Bitcoin kodları yüzlerce yıl sonraki nesillere aktarılmış olacak.

Dünyanın en kuzey bölgesinde, Norveç takımadalarından biri olan Svalbard’da deniz seviyesinden 104 metre yükselikte ve buzlarla kaplı bir bölgede saklanan kodlara fiziksel olarak erişim sağlamak imkansız olacak çünkü kodlar birçok buz katmanının doğal koruması altında gizlenmiş olacak.

Peki, Sistem Nasıl Çalışıyor?

Çevrim içi kaynak kodu veri havuzu şirketi GitHub’daki aktif havuzların anlık görüntüsü alınacak ve veriler Kuzey Kutbu’ndaki arşivde saklanacak. Elde edilen kod görüntülerinin her biri 8.8 milyon pikselle kodlanmış çerçevelerde muhafaza edilecek. Söz konusu özel film makaraları yüzlerce yıl dayanabilecek bir kapasiteye sahip.

GitHub Nedir?

GitHub, bir çevrim içi kaynak kodu veri depolama şirketidir. 2018 yılında Microsoft tarafından 7,5 milyar dolara alınan şirket, bugüne dek birçok projeyi arşivledi. Verilerinin yüzlerce yıl güven içinde korunmasını sağlamak isteyen Microsoft, söz konusu sistemi daha etkili hale getirmek için kendi “Project Silica”sından da yararlanıyor.

Halihazırdaki veri depolama yöntemleri düşünüldüğünde Microsoft’un kullandığı bu son teknolojinin oldukça güvenilir ve uzun vadeli olduğunu söylemek mümkün.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
nicat

lutfen 10000kodu gonererdin de


Başa dön tuşu