BitcoinBitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği Hash Oranı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıktı!

Bitcoin (BTC) madenciliği hash oranı, büyük bir sıçrama yaparak yeni bir rekora imza attı.

Ycharts verilerine göre Bitcoin’in sahip olduğu hash oranı bir gün içerisinde yaklaşık olarak %30 artış göstererek 188 EH/sn’den 248 EH/sn’ye yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Bitcoin hash oranının yıllık bazda değişimi ve şu anki zirvesi. Kaynak: Ycharts.com

“Bitcoin Ağı Hiç Olmadığı Kadar Güçlü”

Bilindiği üzere Bitcoin ağındaki hash oranı arttıkça ağın saldırılara karşı savunması da güçleniyor.

Hash oranı, BTC ağının sahip olduğu toplam bilgisayar gücünü temsil ediyor. Bu oranın artması, genel olarak boğa lehine bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Geçtiğimiz yıl Çin’de yaşanan Bitcoin ve kripto para madenciliği yasaklarının ardından BTC ağı büyük bir zarar görmüş ve hash oranı da ani bir düşüş sergilemişti.

Bu düşüş o dönem Bitcoin fiyatına da yansımıştı. Yasakların ardından Çin dışına göç eden madenciler, özellikle ABD ve Kazakistan gibi ülkelerde tesislerini yeniden oluşturmuş ve hash oranını eski günlerine taşımışlardı.

Şu anda dünyanın en büyük madencilik merkezi, tüm BTC madenciliğinin %35’inin gerçekleştirildiği ABD olarak biliniyor.

İkinci sırada ise yaklaşık olarak %18’lik payıyla Kazakistan yer alırken üçüncülük ise yaklaşık %11 ile Rusya’da bulunuyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi verilerine göre Türkiye ise hash oranının 0.06%’sını karşılamasıyla beraber dünya listesinde epey gerilerde bulunuyor.

BTC madenciliğinin dünyadaki merkezlerini gösteren harita. Koyu renk = daha yüksek hash oranı.

Bir zamanlar BTC madenciliğinin kalesi konumunda bulunan Çin ise şu sıralar resmi verilere göre herhangi bir madencilik faaliyetine ev sahipliği yapmıyor.

Son gelişmeler ile birlikte hash oranının küresel çapta hiç olmadığı seviyelere gelmesiyle beraber BTC ağının da şimdiye kadarki en güçlü dönemini geçirdiğini söyleyebiliriz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu