Bitcoin MadenciliğiHaberler

Bitcoin Madenciliğinin Parlayan Yıldızı: Kazakistan

Çin'den göç eden madenciler yeni düzenlerini yavaş yavaş kurmaya başladılar.

Çin’in ülke genelinde yasakladığı Bitcoin madenciliğinin nedeni kimilerine göre kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek, kimilerine göre madenciliğin çevreye verdiği zararları engellemek, kimilerine göreyse dijital yuanın reklamını daha iyi yapabilmek… Neden ne olursa olsun söz konusu yasaklamalar, en çok Kazakistan’a yaramış görünüyor.

Cambridge Üniversitesinin paylaştığı verilere göre Kazakistan’ın küresel kripto hash oranındaki payı son zamanlarda iyice artmış görünüyor. Çin’den göç eden madenciler kendilerine kucak açan ülkelere konuşlandı bile. Önde gelen madencilik şirketleri özellikle Rusya ve Kazakistan gibi soğuk ülkeleri tercih ediyor.

Şu ana kadar madencilik göçü alan ülkeler içerisinde en büyük paya sahip ülkelerden biri olan Kazakistan, bu gidişle Çin’in yerini alacak gibi duruyor. Rusya ve Çin’e komşu olan ve Orta Asya’da yer alan ülke; yüksek dağlar, ova ve platolar ülkesi olarak tanınıyor. Son derece sert bir iklime sahip olan ülkede kışlar son derece soğuk geçiyor. Kış aylarında -35°C’nin görüldüğü ülke bu yönüyle Bitcoin madenciliği açısından son derece elverişli şartlara sahip.

2018 yılında Kazakistan Merkez Bankası Başkanı, kripto paralara karşı son derece muhafazakar bir tavra sahip olduklarını belirtmiş ve madencilik karşıtı söylemlerde bulunmuştu ancak ilerleyen süreçte Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kripto düzenlemesi konusundaki açıklamalarının ardından ülkede madenciliğe karşı çok daha yumuşak bir tutum sergilendi. Sonrasında hazırlanan mevzuata göre kripto madenciliğinin vergiye tabi olmayacağı ifade edildi. Söz konusu mevzuatı senato tarafından onaylanan ve kripto madenciliğini yasallaştıran tasarı izledi.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra ülkedeki elektrik maliyetlerinin düşük olması Kazakistan’ı madencilik konusunda biçilmiş kaftan haline getiriyor. Kabaca bir hesapla Çin’de kilowatt saat başına 0,103 dolar olan elektrik bedeli, ABD’de 0,108 dolar olarak ödenirken Kazakistan’da 0,052 dolara karşılık geliyor. Ülke şimdi Çin’in elinin tersiyle ittiği Bitcoin madenciliği cevheri için tüm kaynaklarını seferber etmiş durumda.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu