AnalizBitcoinHaberler

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti 8 Ayın Zirvesinde: Piyasa İçin Anlamı Ne?

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin'in piyasa dominansı geçen yılın Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Bitcoin’in (BTC) piyasa dominansı, bugün 20 Ekim tarihinden bu yana ilk kez %47’nin üstüne çıktı.

Piyasadaki Düşüşlerde Yatırımcılar Daha Güvenli Olduğunu Düşündüğü Bitcoin’e Koşuyor

Dünyanın en büyük kripto parası, riskten kaçma davranışı nedeniyle piyasadaki düşüş sırasında piyasa payını genişletmişe benziyor. BTC, Ethereum ve diğer altcoinlere göre daha güvenli bir liman olarak görülüyor.

True Insights’ın kurucusu Jeroen Blokland, Bitcoin’in hakimiyetindeki son artışın, Terra’nın çöküşü ve Solana’nın bir ay içinde ikinci kez kesintiye uğramasından kaynaklandığına inanıyor.

BTC’nin gösterdiği direnç, altcoinlerin pazar payını tüketmesine olanak sağladı. Aslında Bitcoin’in pazar payı, UST stablecoinin Mayıs ayında çöküş yaşamasından bu yana %12’den fazla artış gösterdi.

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti 2021’in başlarında, önceki yılın zirvesi olan 20.000 doları aşarak daha iyi performans göstermeye başlamasının ardından %73’e kadar yükselmişti.

İlgili Haber
Bitcoin Hakimiyeti Yükselirken Altcoinler Ezildi! Düşüş Devam Edecek Mi?

Ancak daha sonra Şubat ayında Ethereum ve Dogecoin’in 2021’in ilk çeyreğinde dikkatleri üzerine çekmesiyle Bitcoin piyasa hakimiyeti arka planda kaldı. BTC yılın geri kalanında çoğunlukla Solana, Terra ve diğer projelerin gölgesinde hareket etmişti.

BTC, ayı piyasalarında popülerlik kazanma eğilimi gösteriyor. Dünyanın en büyük kripto parası, altcoinlere kıyasla nispeten daha güvenli olarak düşünülüyor ve ayrıca piyasadaki en yüksek likiditeye de sahip. Daha yoğun emir defterlerine sahip olan coin, fiyat hareketlerinde altcoinlere göre daha az ani hareket yapıyor.

BTC’nin şimdiye kadar en düşük piyasa hakimiyeti %35.41 ile 2018 öncesi dönemde yaşanmıştı. Analistlere göre BTC dominansı, piyasada büyük bir belirsizliğin olduğu şu günlerde yükselişine devam edebilir. Bunun olması durumunda ise altcoinlerde daha büyük çöküşler görülebilir.

Bitcoin Hakimiyet Grafiği

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu