AnalizBitcoinOn-chain

Bitcoin: Uzun Vadeli Düşünenler mi Kazanıyor, Yoksa Kısa Vadeli Düşünenler mi?

Onchain metriklerini inceleyerek uzun ve kısa vadeli yatırımcıların kâr-zarar oranlarını zamansal açıdan inceleyebiliriz. Trendler bize uzun vadeli yatırımcıların zaman içerisinde karlarını arttırdığını ama kısa vadeli düşünen yatırımcıların zaman içerisinde azaldığını gösteriyor..

Onchain metriklerinde uzun vadeli yatırımcılar; en az 155 gün cüzdanlarındaki BTC’leri hareket ettirmeyenler ve satış pozisyonuna geçmeyenler olarak tanımlanıyor.

Kısa vadeli yatırımcılar ise 155 gün ve altında süredir cüzdanlarında BTC bulunduranlar olarak tanımlanıyor.

Şimdi Aşağıdaki Tablodan Uzun Vadeli Yatırımcıların Zaman İçerisindeki Pozisyon Değişimlerine Bakalım;

  1. Kâr oranları bekledikçe artmaya devam ediyor. Trend genel olarak yukarı.
  2. Boğa dönemlerinde piyasa yükselirken miktar azaltıyorlar. Onun dışındaki dönemlerde daima biriktirmeye devam ediyorlar. Yani fiyat ucuzken alıyorlar ama küçük yatırımcının piyasaya akın ettiği boğa dönemlerini de ciddi bir kâr alma fırsatı olarak görüyorlar.
  3. Büyük tepelerden sonra tekrar alıma yöneliyorlar. Onchain metriklerinde en ciddi psikolojik eşikleri hodl ederek geçiyorlar. 2014-2017 ya da 2018-2021 arası dönemler pozisyonlarında ciddi zararları gördükleri ama biriktirmeye devam ettikleri dönemler olarak karşımıza çıkıyor.

Kısa Vadeli Yatırımcılara Bakalım Onlar Ne Yapıyorlar, Ya Da Genel Trend Onlar İçin Nedir?

  1. Düşüş dönemlerinde satışa yöneliyorlar. Boğa sezonlarının en tepe noktaları piyasada kısa vadeli yatırımcıların en sevdiği dönemler oluyor. Uzun vadede onları en çok yanıltan yatırımlar da bu bölümde yaşanıyor.
  2. Zararlar çoğaldığında miktar azaltıyorlar.
  3. Onların piyasada en az oldukları dönem, uzun vadeli yatırımcıların daha fazla yatırım yaptıkları dönem oluyor.

Yukarıdaki karşılaştırmalardan günümüze dair şu çıkarımı yapabiliriz:

Şu anda içerisinde olduğumuz dönem; uzun vadecilerin zararları artıyor olmasına rağmen biriktirmeye devam ettikleri bir dönem. Kısa vadeli yatırımcıların ise piyasada en az bulundukları aylar olduğunu görebiliyoruz.

Bu yorumu yaparken kısa vadeli yatırımcıların arasından bir kısmının da artık mecburi uzun vadeci konumuna geçtiğini de eklememiz gerekir. Bu metrikler birbirinden bağımsız değerlendirilemez çünkü 155 günü geçtiğiniz anda artık uzun vadeci statüsüne geçmiş oluyorsunuz onchain metriklerinde.

Fakat genel olarak baktığımızda piyasada kısa vadeli yatırımcıların son yılların en düşük düzeyinde olduğunu, kârlarına oranla, zararlarının oldukça yüksek olduğunu görebiliyoruz.

Uzun vadeli yatırımcıların ise neredeyse ATH yaptıkları dönemleri yaşıyoruz. Zarardaki pozisyonları artmasına rağmen de biriktirmekten vazgeçmediklerini görüyoruz.

Burada bahsettiğim yatırımcı davranışları BTC yatırımları için geçerlidir. Yani herhangi bir altcoini de bu kadar tutarsanız, beklerseniz başarılı olursunuz diye bir çıkarım yapılmamalıdır. Fakat BTC’nin uzun vadede başarılı bir yatırım aracı olduğu ise son 10 yıla baktığımızda su götürmez bir gerçektir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
5 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Teşekkürler 🙂

Mustafa Kemal Kaptan

Eline sağlık hocam

Anonim

Teşekkürler bilgilendirmeler için

Anonim

Teşekkürler

Anonim

Aha salak olduğumuzun verilerle ispatı 😀


Başa dön tuşu