Kripto HaberleriAltcoinBitcoin ve Altcoinlerde Beklenen Ne? Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Bitcoin ve Altcoinlerde Beklenen Ne? Dikkat Edilmesi Gereken Seviyeler Neler?

Takip et

Dün akşam aylardır konuşulan ve üzerine çokça yazılıp çizilen Bitcoin halving olayı nihayet gerçekleşti.

İlgili Haber
Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir? Daha Önce Fiyatı Nasıl Etkiledi? Şimdi Nasıl Etkiler?

Peki Bu Dönemden Sonra Bitcoin Ve Altcoinlerde Beklenenler Neler?

Bitcoin’de uzun ve orta vadede halving etkilerinin olumlu olarak görüleceği ve fiyatın ciddi oranlarda yükseliş yaşayacağı öngörülüyor. Zira piyasada ciddi satış baskısı yaşatan madenciler (maliyetleri karşılamak için BTC’leri sürekli bozdurmalarından dolayı) artık yarı oranında daha az BTC’ye sahip olacakları için bu baskı da bir o kadar azalacak. Ayrıca BTC’deki enflasyon oranının yarı oranında azalmış olması ve arzın düşmesi gibi olaylar da yine fiyatı olumlu olarak etkileyecek birçok etkenden sadece birkaçı.

Öte yandan halvingten sonra yayın saatine göre 120 blok çıkarılmış durumda. Yani bu da demek oluyor ki şu anda ağda korkulacak herhangi bir durum söz konusu değil.

Güncel olarak kısa vadeyi değerlendirecek olursak:

Bitcoin’de günlük olarak bir miktar yükseliş görülürken, bu dönemde güncel destek noktaları 8300 – 8100 ve ana destek olarak ise 7600 dolar seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle günlük olarak 7800 dolar altında bir kapanış trendi tamamen aşağı yönlü döndüreceği için ciddi gerilemeler görülebilir.

Ancak bu dönemde 7600 dolar seviyeleri en dip nokta olarak düşünülüyor ve fiyatın bu seviyeye düşse bile buradan sekmesi tahmin ediliyor.* Ayrıca 8800 dolar ve 9050 dolar üzerinde bir günlük kapanışın 7600 dolar seviyelerine gerileme fikrini tamamen ortadan kaldıracağı düşünülüyor.

Bunun yanı sıra, daha önceki analizlerimizde 10.600 dolar seviyelerinden bir düşüş beklendiğini ifade etmiştik. Bu beklenilen düzeltme hareketi 10.600 dolar seviyelerine gelmeden yapılmış oldu. Yani bu son düşüş aslında beklenen bir düzeltme hareketi olmuş durumda. Bu sebeple eğer yükselişler başlarsa artık yönün tamamen yukarı yönlü olacağı tahmin ediliyor.

*Bundan sonraki süreçte BTC’nin orta ve uzun vadede değer kazanması beklenirken, özellikle yeni yatırımcının piyasaya bu kadar fazla girdiği bir dönemde balinaların bir düşüş hamlesi daha yapması beklenmiyor. Çünkü bu durumda yeni yatırımcılar piyasaya olan güvenini ciddi anlamda kaybeder ve tabiri caizse piyasadan tamamen “kaçar”. Bu da BTC’ye her geçen gün ilgilinin arttığı şu günlerde balinaların en istemeyeceği sonuç olacaktır.

Altcoinler İçin Durum Ne?

Ethereum’da bi kaç gün içinde Golden Cross bekleniyor. (yani 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı doğru kesmesi durumu.)

Ethereum Golden Cross – Kırmızı Çizgi: 200 Günlük Hareketli Ortalama – Yeşil Çizgi: 50 Günlük Hareketli Ortalama

Trend belirlemede önemli bir etkiye sahip olan Golden Cross olayının Ethereum’da yaşanması durumunda altcoinlerde ciddi bir fiyatlanma görülebilir. Zira geçmişte de bu durumun çokça örnekleri görülmüş ve ETH altcoin boğasının başlamasında bir katalizör görevi görmüştü.

Bu bağlamda, Bitcoin eğer yatay hareketlerini korur ve özellikle 8800 – 9200 dolar seviyeleri arasında fiyatlanırsa altcoinlerin mini bir boğa yaşaması beklenebilir. Bu boğa döneminde BTC hakimiyetinin yüzde 60 seviyelerine düşmesi beklenirken, altcoin boğasından sonra da BTC’nin yükselişleri gözlemlenebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları