binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin ve Altın Fiyatını Artıran Asıl Olay Bu Mu? Uzman, Bilinmeyen Sebebi...

Bitcoin ve Altın Fiyatını Artıran Asıl Olay Bu Mu? Uzman, Bilinmeyen Sebebi Açıkladı

Son aylarda Bitcoin ve altın fiyatlarını artıran ana etken ne? İki uzman, varlıkların fiyatını artıran detayı açıkladı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Piyasa gözlemcilerine göre, 2028 yılına kadar Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) %106’sına ulaşacağı tahmin edilen ABD hükümetinin artan borcu, altın fiyatları ve Bitcoin’deki (BTC) son artışları kısmen yönlendiriyor. Hazine piyasasının ülkenin mali gidişatı konusundaki göreceli sakinliğine rağmen, ABD devlet borcunun kontrolsüz büyümesi giderek daha fazla dikkat çekiyor.

Kongre Bütçe Ofisi’ne göre, ABD bütçe açığı 2023 mali yılında 1.7 trilyon dolara çıktı ve 2034 yılına kadar 2.6 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Kamuya ait ABD hükümet borcu ise 2020 başında 17 trilyon dolar ve 2007’de 5 trilyon dolar iken 2034’te 27 trilyon dolara yükselecek.

Analistlere göre bu kötüleşen gidişat, enflasyona ve ABD para biriminin değer kaybeden satın alma gücüne karşı bir koruma olarak yaygın bir şekilde kullanılan Bitcoin ve altına olan talebi artırdı. Jefferies Küresel FX Başkanı Brad Bechtel, “ABD’nin borç döngüsüne ilişkin endişeler, paranın ve özellikle de itibari paranın değer kaybetmesi piyasayı yönlendiriyor” dedi.

İlgili Haber  Bitcoin (BTC) Fiyatı Halving'den Hemen Sonra Yükselecek Mi? 4 Uzman Yanıtladı

Artan borç, yatırımcıları Bitcoin ve altına daha fazla yönelmeye itti. Bechtel sözlerine şunları da ekledi: “İtibari paranın değer kaybetmesine ilişkin endişeler genellikle altın yatırımcılarını harekete geçiren unsurlardan biridir.”

Altın geçen hafta, merkez bankalarının faiz indirimi beklentileri ve yabancı merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirmek amacıyla yaptıkları alımların etkisiyle ons başına 2.431 dolara ulaşarak rekor kırdı. Bu kısmen enflasyon kaygılarından kaynaklanıyor ve aynı zamanda jeopolitik bir anlaşmazlıkta olası ABD yaptırımlarına karşı korunmanın bir yolu.

George Mason Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörü olan Lawrence H. White, artan borç ve açığın barış zamanında tam istihdamla çalışan bir ekonomide meydana gelmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. White, “Normalde bütçe fazlası vermeniz gereken zaman budur ve biz buna yaklaşmış bile değiliz. Dolayısıyla bir sonraki resesyonda borçlarımız daha da artacak.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail