coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriAltcoinBitcoin ve Kripto Para Vergilerinde Yeni Gelişme: Yeni Vergi Oranları Belli Oldu!

Bitcoin ve Kripto Para Vergilerinde Yeni Gelişme: Yeni Vergi Oranları Belli Oldu!

Yeni gelişmelere göre Türk yatırımcılar için kripto para ticaretine yüzde 0,03 işlem vergisi getirilmesi planlanıyor.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Türkiye’deki kripto para yatırımcıları kripto paralarla ilgili getirilmesi planlanan vergileri merak ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsaya yönelik vergi çalışmalarının ileri bir tarihe ertelendiğini açıklamıştı.

Vergi konusunda bugün yeni bir gelişme yaşandı.

Bloomberg’in haberine göre hükümetin üzerinde çalıştığı 226 milyar TL’lik büyük bir vergi paketinin içerisine kripto paralar ve borsalar da dahil edildi.

Bloomberg’in ulaştığı taslak çalışma “son dönemin en büyük revizyonu” olarak değerlendirilirken, düzenlemelerin ağırlıklı olarak şirketlere yönelik olacağı belirtildi.

Bloomberg yeni düzenlemeyle 3,7 milyar TL’si kripto paralardan olmak üzere, toplamda 226 milyar TL’lik ek kaynak sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Haberde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Türk Lirası’nın değerini artırmak ve yüksek enflasyona karşı korunmak isteğiyle kripto para ticaretine vergi uygulayacağı belirtilirken, yatırımcıların kripto para ticaretine yüzde 0,03 işlem vergisi getirilmesi düşünülüyor.

Bloomberg taslakta kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin olarak ise 2 farklı vergilendirme formülünün önerildiğini yazdı.

Buna göre bunlardan ilki, alım-satımlardan on binde 3 gibi bir oranda işlem vergisi uygulanması, diğeri de alım-satımdan elde edilen gelirden gelir vergisi alınması.

Hesaplamalara göre, kripto paralara işlem vergisi getirilmesi durumunda yıllık vergi getirisinin 3,7 milyar TL olması hedefleniyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları