Kripto HaberleriBitcoinBitcoin ve Libra Birbirine Rakip Değilse Neden Tepki Çekiyor?

Bitcoin ve Libra Birbirine Rakip Değilse Neden Tepki Çekiyor?

Takip et

ABD bugüne kadar Bitcoin hakkında çok kayda değer açıklamalar yapmadı. Euro Bölgesi tarafından da kripto para birimlerine dair bugüne kadar keskin açıklamalar yapılmadı ve kripto para birimleri hakkında herhangi bir tehdit unsuru olup olmadığı ile ilgili akıllarda kayda değer iz bırakabilecek bir yanıt maalesef ki bulunamadı. Bitcoin hakkında açıklama yapmayan bu kurumların bir anda kripto para birimi projesi Libra hakkında açıklamalarının yayılmış olması ise bazı endişelere sebep oldu.

Bitcoin’e herhangi bir tepki, açıklama, karşı karar almayan ABD ve Euro Bölgesi bugün Libra hakkında bazı endişelerinin çok kuvvetli olduğunu ve bu konuda finansal sistemin istikrarının bile bozulabilecek olduğunu iddia ederek, kripto para birimi Libra’nın lisansa tabi olmasını ve gerekirse dolayı yoldan lisans verilmemesini bile iddia ediyor. Bu konuda ABD yönetimi de Facebook’a sürekli son dönemde bu projeden vazgeçmesi, aksi durumda sonuçlarına katlanması gerektiği mesajlarını verirken, milyarlarca dolara sebep olacak bu projenin fiat paraların kullanımını azaltacak olmasından endişe edildiği için böyle hareket edildiği tahmin ediliyor.

Libra’nın bazı kesimler tarafından tehdit görülmesi ve istenmemesi, bu kripto paranın bir ödemesi sistemi olacağı ve Facebook’un kontrolünde olacağı için diyebiliriz. Facebook Libra ile bünyesinde bulundurduğu 2 milyardan fazla kullanıcıya yeni bir ödeme yöntemi sunacak ve tabiri caizse dünyanın en büyük bankasını kurmuş olacak. Milyarlarca dolarlık para transferini izleyebilecek ve gerektiğinde müdahale edebilecek. Zaten Libra’yı da Bitcoin’den ayıran en büyük özellik bu. Bitcoin hiçbir devlet kurum veya otoriteye bağlı değilken Libra tam tersine şirket bünyesinde hizmet verecek. İşte tam da bu yüzden Libra projesi çoğu ülke tarafından tehdit olarak görülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları