Kripto HaberleriAnalizBitcoin ve Ripple Değerlendirmesi - Eylül ve Ekim 2018

Bitcoin ve Ripple Değerlendirmesi – Eylül ve Ekim 2018

Takip et

Bitcoin fiyatında tarihi anlar görülmesine yakın olduğumuz son birkaç aydır, kripto para piyasasında olan her bir gelişme dikkatlerden kaçmıyor ve her gelişme kendi çapında çok büyük önem taşıyor. Gelecek Kasım ayında Bitcoin fiyatında anlık olarak yükselmeler olması beklenirken, Aralık ve Ocak ayında ise tarihi rekor seviyesinin birer kez daha tekrarlanmasına yönelik beklentiler sürüyor. Piyasa verilerinin 4 Ekim tarihi ile 8 Ekim tarihleri arasında kendi dengesini ortalama 6.500 dolar seviyesinde koruması ve görünürde büyük problemler oluşmamasının etkilerinin sebebi olarak yatırımcıların büyük fiyat beklentilerinin olmasından kaynaklandığı ve satışların olmadığı gibi alımların orta seviyede normal derecede olduğu belirtiliyor.

Kripto para piyasasında yaşanan durgunluğun bir diğer farklı nedeni olarak ise insanların Bitcoin alımı yapmaya başlaması, diğer altcoin alımları konusunda ise alım yapmaya istekli olmayarak, daha çok Bitcoin’e ilgi göstermeye tekrar başlamaları gösteriliyor. Bitcoin’in 6.550 dolara yakın fiyat seviyesinde olması ve bu fiyat dengesini bir süredir korumaya devam ediyor olmasının gelecek 2 ay içerisinde fiyatın düşüş yönünde değil, yükseliş yönünde olması beklentisi sürüyor. Bunun yanında Ripple’ın bir anda yükselerek tekrar düşüşe geçmesi ve aniden yaşanan bu düşüşün bir süre önce başlaması ise 0.47 dolara kadar gerileme yaşattığı ve Bitcoin fiyatını yakından, uzaktan etkileyememesinin birçok yatırımcı için gelecek 2 aylık süreç için son derece iyi sonuçlar verebilecek performanslar elde edilmesine olanak tanıması bekleniyor.

Son 30 günlük süre içerisinde Eylül ayı içerisinde 6.700 dolar seviyesini gören ve daha yüksek seviyeye çıkamayan Bitcoin’in en düşük gördüğü seviye ise 6.197 dolar seviyesi ile etkisini gösterdi. 6.200 dolara yakın seyreden bu en düşük fiyat seviyesinin arkasında yatan neden olarak ise olumsuz sürecin başlayacak olduğuna ve 5.500 ila 5.900 dolar seviyesine kadar gerileme yaşanabilecek olduğuna yönelik ortaya atılan iddiaların etkisi sonucunda olduğu iddia edilirken, yatırımcıların bu konuda iddiaları benimsedikleri, hemen birkaç gün sonra ise Bitcoin’in yükselmeye, Ripple’ın ise sabit kalmaya başlamasının bu konu üzerinde ciddi büyük etkilerinin olduğu değerlendirildi.

Bitcoin sabit kaldı, Ripple düştü

Bitcoin fiyatının son 30 gün içerisinde ortalama en fazla 600 dolarlık oynama yaptığı, son 15 gündür ise fiyatının son derece sabit olmasının ve bu sabitliği oldukça iyi koruyor olabilmesinin geleceğe yönelik olarak fiyat artışlarının habercisi olabilecek olduğu açıklamalarının peş peşe gelmesinde etkili oldu. Kimileri için Bitcoin, bu 30 günlük sürede beklenenden daha iyi performans gösterdi ve düşüş yaşamayarak sabit seviyesini koruyarak yatırımcılarına istediği zaman sabit bir fiyat dengesi kurabildiğini ve bu fiyat seviyesini kendi kendine kurarak çok daha iyi performans gösterebilecek güçte olduğunu gösterdi. Bunun yanında BTC fiyatının sabit kalması bazı yatırımcılar için ise “kötü” olarak değerlendirildi. Kimi alım ve satım yaparak para kazanmaya alışmış kripto para ve Bitcoin sahipleri ise fiyatın sabit kalmasının kendileri için kötü sonuçlarının olduğunu, sabit kalmasından yana olmadığını ve fiyatın sürekli olarak değişmesinden yana olduklarını belirtmekteler.

Yatırımcıların bu şekilde düşünüyor olmasının nedenlerinden birisi ise fiyatın sürekli değişmesi durumunda sürekli olarak fiyatın değişim göstermesinin etkileri sonucunda yatırımcıların satış ve alım yaparak fiyatlarının ciddi oranda etkilendiği, fiyatların değişim göstermesinin ise alım ve satım yapan yatırımcılar için iyi sonuçlar verdiği yönünde.

Ripple beklenenden azını verdi, kötü sonuçlara sebep oldu

Bir ay içerisinde en fazla kazandıran kripto para birimi olan Ripple (XRP) ise bir süre önce tekrar düşüş yaşamaya başladı. Bu düşüşlerin etkisinin kısa vadeli olabilecek olduğunu düşünen yatırımcılar satış yapmaktan yana davranmadı ve tam tersi alımları oldukça fazla arttırdı. Yatırımcılar 30 günlük süreçte 0.58 ABD Doları seviyesine kadar yükselen Ripple’a alım talebini çok daha fazla güçlendirmelerine rağmen 0.60 dolar seviyesini bile göremediler ve tam tersine büyük düşüş yaşayarak 1 dolar olan beklentileri bir hayli geriledi.

1 dolar beklentisinin ortaya çıkış nedenleri arasında bulunan 0.58 dolara kadar aniden yükselme durumunun yatırımcıları yarı yolda bıraktığı, yarı yolda kalmalarının bir diğer farklı sebepleri arasında Ripple fiyatının aşırı yükselmesini fırsat bilen ve 0.40 dolar seviyesi ile 0.30 dolar seviyesinden alım yapan kişilerin aniden büyük oranlara varan satışlar yapması gerekçe gösterildi. Yatırımcılar aniden fiyat artışlarını fırsat bilerek 0.58 dolar ve civarından satış yaparak %40’a varan oranlarda kazanç sahibi oldular ve ekstra olarak kazandıkları bu kazancı tekrar Ripple yerine Bitcoin’e yatırmaya başladılar.

Ripple fiyatının 0.47 dolar anlık fiyatının ise henüz daha etkili olmadığı ve sürekli olarak yatırımcıların 0.58 dolar seviyesinden 1 dolar beklentisi dolayısı ile alım yaptıklarından dolayı ”neden düştü?” sorularını sık sık sordurduğu gündeme geliyor. Kimi yatırımcılar bu fiyat değişimlerinden son derece fazla etkilendiklerini ve bu fiyat değişimlerinin yatırımcılar tarafından kendi kendine yaratılsa bile Ripple’ın fiyat açısından bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar çabuk düşmesi ve 0.47 dolar seviyesinde takılmasının olumsuz bir süreç yaşattığını düşünüyor.

Ripple’da fiyat artışının tekrar 1 dolara kadar çıkma ihtimali konusunda ise yatırımcıların bazıları, gelecek 2 ay içerisinde 1 dolar seviyesinin bile geçilebilecek olduğunu ve bunu görmek için 1 dolar sonrasında 1.30 dolar seviyesinin bile görülebileceğini düşünmekteler.

Analistlerin Bitcoin ve Ripple hakkında Ekim ayı düşünceleri

Bitcoin hakkında analistler bu ay içerisinde fiyat değişimlerinin sık sık olmayacak olduğundan yana düşünüyorlar ve fiyat değişimlerinin yatırımcıları bu ay neredeyse 15 günlük süreye kadar sabit 6.550 dolar seviyesinde tutacak olduğundan yana görüş sunuyorlar.

Bazı yatırımcıların 6.600 dolar seviyesi beklentilerinin de doğru olabilecek olduğunu ve 6.550 dolar ila 6.700 dolar seviyelerinin Ekim ayı için normal olduğu, bu seviyenin altı veya üstünün ise henüz görülmeyecek olduğu konusunda tahminleri olduğunu gösteriyor. Bitcoin hakkında Kasım ayı düşünceleri ise 7.500 dolar ila 12.000 dolar seviyesine kadar çıkabilecek olduğu, eğer 8.000 dolar sınırı geçilir ise 22.000 dolar yıl sonu ve Ocak ayı beklentisinin 35.000 dolar ila 40.000 dolara kadar çıkabileceği pek iyi ihtimaller dahilinde olmasa bile tartışılıyor.

Ripple için ise analistler 0.47 dolarlık seviyenin bir süre daha devam etmesinden yana tahminde bulunurken, 0.50 dolar seviyesine çıkış olsa bile bunun yeterli olmayacak olduğunu, beklentinin tekrar 0.58 dolar seviyesi ve üzerinde olduğunu belirterek, önlemler alınmaz ise Ekim ayının yatırımcılar için son derece zorlu geçebilecek olduğu tahmininde bulunuyor. Yatırımcıların bir kısmının şimdiden bu önerileri dinleyerek satış yaptıkları, bunun yanında Ripple fiyatının Aralık ayı için analistler tarafından 0.60 dolar ila 1.30 dolar seviyesinin Bitcoin fiyatının rekor kırması durumunda gerçek olabileceğini düşünüyorlar.

Ripple ve Bitcoin arasında kalanlar için ise yatırımcılara analistlerin önerileri, gelecek 3 aylık sürede en fazla kazandırabilecek olan yatırımcı aracının Bitcoin olacak olduğu belirtiliyor. Bitcoin ve Ripple konusunda karar veremeyenlerin son 2 aylık grafikleri incelemesini öneren analistler, 2 aylık sürede ne gibi sonuçlara ulaşılabilecek olduğu konusunda ise yatırımcıların kendilerine fiyatlara bakarak karar vermelerini öneriyor.

*Bitcoin ve Ripple hakkında analistlerin yorum, düşünce ve önerileri tamamen kendilerine ait olan düşünceler olup olası kayıplar ve kazançlar durumunda asla Bitcoinsistemi.com sorumlu tutulamaz. Kripto para konusunda alım yapma veya yapmama konusunda tüm karar ve kayıp ile kazançlar yatırımcının kendisine aittir. Bitcoinsistemi.com asla kayıplar, zararlar ve kazançlarınızdan dolayı sorumlu tutulamayacak olup, bu konuda kesin yasal uyarılar yapmaktadır.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları