AnalizBitcoin

Bitcoin’de (BTC) Düzeltme Bitti Mi? Zincir İçi Verilerde Son Durum Ne?

Bitcoin'de son duruma baktık.

Bitcoin’de bir haftadır devam eden düşüş, içeride kalan yatırımcılara soğuk terler döktürdü. Stop koymayan veya stopları çalışmayan yatırımcılar “zararına satarsam ve yükselirse üzülürüm, daha fazla düşerse batarım” ikilemi arasında zor bir hafta geçirdi.

Bitcoin’de bir haftada 14.000$’lık bir düşüş gördük. Yüzdesel olarak %25 oranında olan bu düşüş bir düzeltme hareketi mi? yoksa trend döndü mü?

Teknik analizle ilgilenen analistlere göre trend döndü demek için henüz çok erken. Şimdilik basit bir düzeltme hareketi gibi görünen düşüşün devam edip etmeyeceğini kestirmek zor. Zira Bitcoin’de tam toparlandık ve 50.000$’ın üstüne attık derken, ABD 10 yıllık tahvillerinin yükselmesiyle doların devreye girdiğini ve tüm riskli piyasalarla birlikte Bitcoin’i de aşağıya çektiğini gördük.

Zincir İçi Verilerde Son Durum Ne?

Zincirde hareket eden Bitcoin’lerin karlılık oranlarını tespit etmeye yarayan SOPR indikatörüne göre, Bitcoin alım bölgesinde bulunuyor. Bu indikatör, BTC’lerin satın alınma fiyatıyla satış fiyatı arasındaki değişimi ölçerek BTC’lerin karlılık oranı tespit ediyor.

1’den büyük SOPR değeri, BTC’lerin ortalama bir karla satıldığını, 1’den küçük SOPR değeri ise zararla satış yapıldığını gösterir.

Başka bir indikatör olan Coinbase premium da pozitif bölgeye çıkmış görünüyor. Bu verinin pozitif olması Bitcoin’de kurumsal alımın yükseldiği anlamına geliyor.

Dün Coinbase borsasından 13.000 adet BTC’nin soğuk cüzdana çekildiğini aktarmıştık. Kısa süre önce 12.000 BTC’nin daha Coinbase borsasından soğuk cüzdanlara aktarıldığını gözlemledik. Bu da kurumsal alımın bu seviyelerden devam ettiğini gösteriyor.

Bitcoin özelinde zincir içi verilerde yükseliş yönünde pozitif sinyaller olsa da, doların yapacağı bir sonraki hamle önem arz ediyor. Şimdilik basit bir düzeltme hareketi gibi görünen düşüşün ne kadar süreceğini doların hareketi ve FED’den gelecek haber akışı belirleyecek. Bu veriler ışığında diğer piyasaların kapalı olduğu hafta sonu pozitif hareketler görebiliriz.

Yukarıdaki verilen anlık olarak değişebileceğini unutmayın.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu