BitcoinHaberler

Bitcoin’de (BTC) Fonlama Maliyeti Alarm Veriyor! Yükseliş Devam Edecek Mi?

Fonlama maliyetleri yine alarm veriyor...

Bitcoin’de yükselişlerin önündeki kısa vadeli engellerin başında vadeli işlem fonlama maliyetleri geliyor.

Vadeli işlemlerde pozisyon açan yatırımcılar açık kalan pozisyonları için her 8 saatte bir fonlama maliyeti ödüyor. Eğer long pozisyon açan yatırımcı sayısı daha fazla ise long pozisyonlardaki yatırımcılar shorttakilere belirli oranda bir para ödüyor. Bu oran long pozisyonların büyüklüğüne bağlı olarak giderek artıyor.

Fonlama maliyetinin aşırı yükselmesi pozisyon taşımayı zorlaştırdığı için zaman zaman resetlenmesine ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra bu tarz durumlarda borsalar yüksek kaldıraçlı oyuncuları tasfiye edebilmek için aşağı ve yukarı yönlü sert iğneler atabiliyor.

Bir önceki %5’lik düşüşten önce de uyarıda bulunan analist Lex Moskovski, fonlama maliyetine dikkat çekerek yatırımcıları uyardı.

Bu veri Bitcoin fiyatında hemen bir geri çekilme olacağı anlamına gelmiyor. Ancak grafik incelendiğinde yüksek fonlama maliyetinin fiyat hareketlerini etkilediği ve %0.13 seviyesine ulaşan fonlama maliyetinin sürdürülebilir bir yükselişi desteklemediği görülüyor.

Analist ve Youtuber Eralp Büyükaslan’da bu veriye dikkat çekerek yatırımcıları uyardı. Büyükaslan “Kaldıraçta olan arkadaşlar varsa bu veriyi dikkate alsınlar, kısa vadeli likidasyon mumları ile tasfiye edilebilirler. Spotta olanların bu veri temelli endişelenmesine gerek yok.” dedi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu