BitcoinHaberler

Bitcoin’de (BTC) Gözler Bu Hafta Yapılacak Fed Toplantısına Çevrildi!

Fed toplantısında alınacak kararlar piyasaların yönü açısından belirleyici olacak.

Geçtiğimiz günlerde hisse senedi piyasaları ve emtia fiyatlarının ABD 10 yıllık tahvil faizlerinden doğrudan etkilendiğini ve sert dalgalanmalar yaşandığı takip ettik.

ABD tahvil faizlerinin yükselmesi yatırımcıların risk iştahını olumsuz etkiliyor. Bunun doğal sonucu olarak hisse senedi piyasaları ile birlikte Bitcoin ve kripto paralar da sert geri çekilmeler izleniyor.

Şubat ayı içerisinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1.5 seviyelerine çıkmasıyla dolar endeksinin yükseldiğini ve Bitcoin’in %30’luk bir geri çekilme yaşadığı gözlemledik.

Joe Biden tarafından 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin onaylanmasının ardından Mart ayında da ABD 10 yıllıkları yükseliş eğilimini sürdürdü ve %1.6 seviyelerinin üzerine çıktı.

Tüm bu gelişmeler ışığında küresel piyasalarda gözler, önümüzdeki hafta yapılacak ABD Merkez Bankası (FED) toplantısına ve Fed başkanı Jerome Powell’in yapacağı açıklamalara çevrildi.

Biden’ın imzaladığı teşvik paketi sonrası ilk Fed toplantısı 16-17 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. Fed’in Açık Piyasa Komitesi toplantısında alacağı faiz kararları ve buna ilişkin karar metni piyasaların yönü açısından belirleyici olacak.

Yatırımcılar özelikle ABD’de artan enflasyonist baskılara ilişkin FED’in değerlendirmelerine odaklanmış durumda.

Fed’in geçtiğimiz yıl likiditeyi artırmaya yönelik aldığı bazı önlemlerin de süresi dolmak üzere, bunların uzatılıp uzatılmayacağı büyük önem arz ediyor. Analistler, Fed’in bu önlemleri uzatmaması durumunda hisse senedi piyasalarının baskılanabileceği düşünüyor.

Fed önceki açıklamalarında, faiz artırımından önce alınacak çok fazla önlem olduğunu ve faiz artırımının son çare olarak değerlendirilebileceğini aktarmıştı. Analistler bu aşamada bu haftaki toplantıdan bir faiz artırımı beklemezken, alınacak diğer kararların ve açıklamaların önemli olduğunu vurguluyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu