binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin'de Halving Ne Zaman? Fiyat Nasıl Etkilenecek? Analist Yanıtladı

Bitcoin’de Halving Ne Zaman? Fiyat Nasıl Etkilenecek? Analist Yanıtladı

Bitcoin'de yeni arz salınımını yarıya indirecek olan halving etkinliği ne zaman gerçekleşecek ve fiyatı nasıl etkileyecek?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin (BTC), 10 Ocak’ta spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasından bu yana %36’lık önemli bir fiyat artışı gördü. Perşembe günü itibariyle Bitcoin fiyatı 62.189 dolar civarında seyrediyordu.

Bununla birlikte bazı analistlere göre önümüzdeki Nisan ayında gerçekleşecek olan yarılanma (halving), bu yükselişi daha da ileriye taşıyabilir.

Halving, Bitcoin madenciliği sürecinin bir parçası olarak 210.000 blok oluşturulduğunda meydana gelen otomatik bir süreç. Yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşen bu olay, yeni Bitcoin madenciliği için verilen ödülü yarı yarıya azaltarak coin üretimini azaltıyor. Son yarılanma olayı 2020’de gerçekleşti ve bir sonrakinin Nisan ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Halving’in amacı, 21 milyon coin ile sınırlandırılmış olan toplam arzına yaklaştıkça coin arzını azaltmak. Bu yerleşik mekanizma, altının nadir bulunmasını taklit ediyor ve Bitcoin madenciliğinin zaman içinde daha pahalı hale gelmesini sağlıyor.

İlgili Haber  Grayscale, Bitcoin Spot ETF'lerde Sonraki Dalga İçin SEC'i Sıkıştırıyor: İşte Detaylar

Bone Fide Wealth’in başkanı ve CNBC’nin Finansal Danışman Konseyi üyesi Douglas Boneparth, “Beklenti, yarılanmanın fiyatlarda bir artışa yol açacağı yönünde çünkü insanlar arzın kısıtlanmasını bekliyor” diyor.

Boneparth, “Arz azaldığında, talebin aynı ya da daha yüksek kalacağı varsayımıyla fiyat artar” diye ekliyor.

Boneparth, halving olayının halihazırda fiyatlandırılmış olabileceğini ancak Bitcoin spot ETF’lerin piyasaya sürülmesi ile birlikte kurumların fonlarına yaşanan akışı desteklemek için açık piyasadan daha fazla BTC satın alması gerekebileceğini söyledi.

Mevcut durumda halving etkinliğinin 24 Nisan 2024 Türkiye saati ile 10:41’de gerçekleşmesi bekleniyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail