binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinGrayscale, Bitcoin Spot ETF'lerde Sonraki Dalga İçin SEC'i Sıkıştırıyor: İşte Detaylar

Grayscale, Bitcoin Spot ETF’lerde Sonraki Dalga İçin SEC’i Sıkıştırıyor: İşte Detaylar

Dijital varlık yönetim şirketi Grayscale'in SEC'e Bitcoin Spot ETF'ler ile ilgili lobi faaliyeti yürüttüğü bildirildi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para varlık yöneticisi Grayscale Investments, spot Bitcoin ETF’lerinde opsiyonların kullanılmasına onay verilmesi için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) lobi faaliyeti yürütüyor. Bu hamle potansiyel olarak ürünü yeni bir yatırımcı sınıfına açabilir.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, SEC’e yazdığı bir mektupta, Grayscale Bitcoin Trust’taki opsiyonların reddedilmesinin hissedarlarına karşı “haksız bir ayrımcılık” olacağını savundu. Düzenleyicinin daha önce Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’ler üzerindeki opsiyonları onayladığına dikkat çekti.

Sonnenshein, GBTC ve diğer spot Bitcoin ETP’lerinde borsada listelenen opsiyonlara erişimin GBTC ve diğer tüm spot Bitcoin ETP yatırımcılarının çıkarları için önemli olduğunu söyledi.

ETF’lerin piyasaya sürülmesi, BTC’yi daha fazla yatırımcıya açtı ve varlık yöneticileri, daha kapsamlı kripto ürünlerinden oluşan ikinci bir dalga için SEC’e teklifler sunarak bu heyecandan faydalanıyor. Önerilen bu ürünlerden bazıları Bitcoin’in volatilitesini artırmak için opsiyonları kullanacak.

Bir varlığı belirli bir tarihe kadar önceden belirlenmiş bir fiyattan alma ya da satma hakkı veren opsiyonların yeni BTC ETF’leri için düzenleyici onay alması aylar sürebilir.

İlgili Haber  Nvidia Boğası Analist, Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı

Borsaların opsiyonları listelemek için yapması gereken teknik kural değişikliklerini denetleyen SEC, genellikle bir ETF işlem görmeye başladıktan günler sonra bunları onaylar. Ancak, düzenleyiciler BTC’yi bir emtia olarak gördükleri için, spot BTC ETF opsiyonları da emtia türevlerini denetleyen Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) onayını gerektirebilir. Bu da onay için düzenleyici süreci zorlaştırabilir.

Opsiyonlar olmadan, analistlerin ETF’lere 100 milyar dolar kadar para çekebileceğini öne sürdüğü büyük yatırımcılar risk yönetimi sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bu da birçok potansiyel yatırımcıyı uzak tutabilir.

Sonnenshein, opsiyonların yeni ETF’lerin hisselerinde fiyat keşfini kolaylaştıracağını, yatırımcılara piyasa koşullarında yön bulma, riskten korunma ve gelir elde etme konularında yardımcı olacağını belirtti. Ayrıca opsiyonların, sözleşmeli tüccarlar ve aracı kurumlar gibi “ek düzenlenmiş piyasa katılımcılarının” ürün ticareti yapmasına izin vererek “Bitcoin’i düzenleyici çevreye daha fazla getireceğini” belirtti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail