binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin'de Son Zamanların En Çok Konuşulan Konusu Olan "Runes" Nedir? BTC İşlemleri...

Bitcoin’de Son Zamanların En Çok Konuşulan Konusu Olan “Runes” Nedir? BTC İşlemleri Neden Bir Anda Bu Kadar Pahalı Oldu?

Halving ile birlikte ortaya çıkan Runes kavramı ne anlama geliyor? Bitcoin'de işlem ücretleri neden bir anda arttı?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Merakla beklenen Bitcoin yarılanmasının ardından, kripto para dünyası “Runes” olarak bilinen yeni bir kavramla tanıştı. Kripto para şirketi Abra’nın CEO’su Bill Barhydt, bu ilgi çekici gelişmeyi aydınlattı.

Barhydt’e göre Runes, Bitcoin’de yeni ortaya atılan ve blockchain üzerinde fungible (değiştirilebilir) token oluşturma verimliliğini basitleştiren ve geliştiren bir token standardı olarak tanımlanıyor. Bu standart, NFT’lerin oluşturulmasına olanak tanıyan Ordinals’ın aksine, Bitcoin üzerinde fungible tokenlerin piyasaya sürülmesi için özel olarak tasarlandı.

Runes, Bitcoin ağını zorlamadan tokenleirn sahipliğini aktarabilen küçük, hafif işlemler olan “edict”leri kullanıyor. Fungible tokenlerin oluşturulmasını ve yönetimini kolaylaştırmak için Bitcoin’in UTXO modelinden ve OP_RETURN işlem kodundan yararlanıyor. Barhydt’e göre her bir Rune işlemi, farklı Runeler arasında birden fazla işlem tanımlayabilir.

Ünlü CEO yaptığı açıklamasında Runes ile ile kullanıcıların, zincir dışı verilere veya yerel tokenlere güvenmek zorunda kalmadan ya da önemli miktarda “önemsiz” UTXO üretmeden birden fazla token oluşturabilir ve bunları zincir üzerinde kolayca yönetebilir.

Runes, 20 Nisan’da Bitcoin’in halving ile aynı zamana denk gelen 840.000 Bitcoin bloğunda piyasaya sürüldü.

Runes, yatırımcıların zincir üzerinde token basmasına izin vermesi açısından Ordinals’a benziyor, aralarındaki temel fark ise ordinals’ın “değiştirilemez (non-fungible)” (yani türünün tek örneği) olması, Runes’ın ise daha çok son zamanlarda kripto piyasalarını kasıp kavuran memecoinler gibi işlev görecek olması.

İlgili Haber  Halving'den Sonra Bitcoin Madencilerine Bir Şok Daha: Sürpriz Ülkede Yasaklanıyor! Çin Açıklama Yaptı

Bitcoin İşlemleri Neden Birdenbire Bu Kadar Pahalı Oldu?

Barhydt’e göre Bitcoin ücretleri yükseliyor çünkü Runes işlemleri doğrudan Bitcoin blok zincirinde gerçekleşiyor. Runes işlemleri Bitcoin’in UTXO modelini kullanıyor; bu modelde her işlem kullanıcının defterinde tutulan toplam varlığı tüketiyor ve algoritma alıcıya istenen miktarda token aktardıktan sonra yeni bakiyeyi hesaplıyor.

Barhydt, çok yakında Bitcoin Ordinal/Runes topluluğu tarafından blok boyutunun arttırılmasının isteneceğini ve ardından “aynı tartışmanın” yeniden başlayacağını öngörüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail