Kripto HaberleriAnalizBitcoin’de Yükselişin Önündeki Engel Kalkıyor Mu? Balinalar BTC'lerini Borsalardan Çekiyor!

Bitcoin’de Yükselişin Önündeki Engel Kalkıyor Mu? Balinalar BTC’lerini Borsalardan Çekiyor!

Takip et

Kripto dünyasının lider para birimi Bitcoin (BTC), 354 milyar dolarlık piyasa hacmi ve %62,5 oranındaki hakimiyet seviyesiyle piyasaya hükmediyor. BTC, ATH (tüm zamanların en yükseği) seviyesi olan 19.888 doları gördükten sonra 2017’den bu yana bekleyen birçok yatırımcının gerçekleştirdiği kar satışlarıyla birlikte %10’a yakın bir gerileme yaşadı.

Düşüşün ardından yükselen dipler ve alçalan tepeler yapan fiyat giderek daralıyor. Fiyatın yeterince daraldığı ve yakında bir yöne doğru sert bir hareket yapacağı düşünülüyor. Peki bu hareket ne yönde olacak?

Borsalarda BTC Arzı Düşüyor

Kripto paralarda davranış analizi platformu olan Santiment bu konuya açıklık getiren bir paylaşımda bulundu. Bitcoin fiyatındaki yükselmeyle birlikte borsalara binlerce BTC girişi olduktan sonra fiyat üzerinde bir satış baskısı oluştu ve piyasada düşüş beklentileri artmaya başladı. Ancak Santiment’in verilerine göre borsalardan önemli derecede BTC çıkışları gerçekleştiriliyor. Gerçekleştirilen çıkışlar, borsalardaki BTC arzında düşüşe neden oluyor ve bu da satış baskısının giderek azaldığını gösteriyor.

Yani birçok yatırımcı ellerindeki BTC’leri borsalardaki cüzdanlarından soğuk cüzdanlarına aktartıyor.

Santiment analistleri, Bitcoin fiyatındaki hızlı geri çekilmelerin, yatırımcıların borsalardaki BTC’lerini çıkarmalarına neden olduğunu düşünüyor. Ayrıca son zamanlardaki fiyat hareketlerine bakıldığında BTC’nin büyük bir yükseliş yaşayabilmesi için kendisini psikolojik direnç olarak görülen 20.000 doların üzerine atması gerekiyor.

Bütün bu iyi gelişmelere rağmen unutulmamalıdır ki, piyasadan BTC’lerini çıkaran balinalar, yükseliş karşısında tekrar borsalara dönüş yapabilirler. Nitekim geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen aktarımlarla BTC’nin yükselişinin önünde satış baskısı oluşturulduğu görülüyor.

Bitcoin Grafiğinde Daralma, Yaklaşan Patlamayı Mı Gösteriyor?

Yayın saati itibariyle 19.080 dolar civarından alıcı bulan Bitcoin, fiyatta gözlenen daralmanın sonucu olabilecek büyük bir harekete doğru ilerliyor. 4 saatlik mum grafiğinde Bollinger Bantları uygulandığında, bant genişliğinin daraldığı gözlemleniyor.

Nitekim daha önce de bantlarda daralma olduğu ve sonrasında hızlı bir hareket geldiği görülüyor. Borsalardan çıkan BTC’ler ve fiyattaki daralma göz önüne alındığında fiyatta yükseliş yönünde bir hareket olacağı düşüncesi ortaya çıkıyor.

Bitcoin (BTC) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları