AnalizBitcoinKripto Para

Bitcoin’e Ne Olacak? – Altın, Petrol, Hisse Senetlerine Neler Oluyor? – Yatırımcılar Korkmalı Mı?

Bitcoin fiyatı yükselmek yerine tam tersi değer kaybetti. Bu süreçte yatırımcıları ne gibi konular bekliyor? İşte detaylar...

Kripto para birimlerinin değerinde kritik düzeyde yaşanan düşüşler yatırımcıları perişan etti. Çok sayıda kripto para birimi yatırımcısı bu dönemde beklemedikleri kadar büyük düşüşlerin yaşanmasıyla beraber başka yatırım araçlarına yöneldi ve kripto paralara olan güvenini kaybetti.

Kripto para birimi yatırımcılarının bu beklenmedik fiyat düşüşleri sadece kripto paralarda değil, aynı zamanda piyasanın tüm varlıklarını da etkiledi. Altın fiyatlarıyla beraber, petrol ve birçok hisse senedi de bu süreçte rekor seviyede değer kaybı yaşamış oldu.

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşün sebeplerinden bir tanesi güvensizlik ortamı oldu. Kripto paralar güvenilir varlık sınıfında olup olmadığı tartışmalarına sebep olurken, bazı yatırımcılar bu düşüşlerden sonra güvenilir varlık olmadığı iddialarını ortaya atmalarına sebep oldu. Bazı yatırımcılar ise bu dönemde “güvenilir varlık” kavramının hemen hemen hiçbir ürün için doğru olmadığını söyleyerek tüm varlıkların değer kaybettiğini ifade ettiler.

Altın ve Petrol neden değer kaybetti?

Suudi Arabistan corona virüs vakaları henüz çok artmadan ve kriz ilan etmeden hemen önce petrol fiyatlarını Rusya’ya ve diğerlerine karşı, OPEC’te anlaşma imzalamayı reddederek %30 oranında düşürdü. Ardından diğer petrol üreticisi ülkeler kendilerinden alımın azalmasına bağlı olarak fiyatları yine Suudi Arabistan gibi indirme yoluna gittiler.

Suudi Arabistan yönetimi yeterince varlığı olduğunu, petrol fiyatlarını daha fazla indirme durumlarının bile olabileceğini belli etmeye başladı. Ardından Rusya ciddi bir ekonomik kriz tehdidi yaşamayacak olduklarını, ancak uzun süreli olarak petrol fiyatları düşük kalırsa ekonomik krizin Rusya’da daha fazla artabilecek olduğunu açıkladı. Tüm bunlara bağlı olarak petrol fiyatları ciddi oranda gerileme yaşadı.

Petrol fiyatları 1 yıllık

Bunun ardından altın fiyatları da hızla çakıldı. Altın bir anda değer kaybederken geçmişin en güvenilir savaş yatırımı olan altının bile corona virüsü açıklamaları ve salgın açıklamalarından sonra da iyice düşüşe geçmesi çok büyük soru işaretlerine sebep oldu.

1 yıllık gram altın fiyat grafiği

Altın fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından borsalar da değer kaybetmeye başladı. Öyle ki dünya borsaları son zamanların en büyük düşüşlerini art arda yaşamaya başladı ve bu düşüşler hala devam ediyor.

Borsada hisse senetleri rekor düzeyde değer kaybederken, yatırımcılar özellikle büyük oranlarda değer kaybeden güvenilir borsaların kendilerinde büyük bir ekonomik enkaza sebep olduğunu açıkladılar.

En güvenilir varlık nakit para

Bugün artık yatırımcılar kripto para birimlerine ve diğer yatırım araçlarına güvenmiyor. Bunun yerine vadeli mevduat hesaplarında nakit tutmayı tercih eden çok sayıda yatırımcı, kripto paralar ve diğerlerinin her an daha fazla değer kaybetme durumu varken nakit paranın ise durduğu yerde enflasyona oranla değer kaybetmesi mümkün olsa bile kendi değerinden bir şey kaybetmeyecek olduğunu ifade etmeye başladı.

Bu süreçte altın son birkaç hafta içerisinde %8’in üzerinde değer kaybetse de bazı kripto para birimleri 34 ayı aşkın (3 seneye yakın) değerlerinin altına düştüler.

Güvenilir varlıklar arasında ilk sırada yer alan altının bu kadar büyük değer kaybetmesinin ardında yine corona virüsü vakaları bulunurken, bu vakaların dışında Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsü pandemi ilan etmesi çok büyük öneme sahip.

En güvenilir araç olarak bu dönemde döviz veya direkt yerel para birimlerinin olduğu görüşü devam ederken, yatırımcıların ise nakit varlıklara ilgi gösterip borsalara ve altın gibi yatırım araçlarına ilgi göstermemesinin ciddi bir ekonomik krize sebep olabileceği düşünülüyor. Paranın piyasada dolaşmaması durumunda ekonomik krizlerin yaşanabilecek olduğundan söz ediliyor.

Hangi yatırım aracını tercih etmeliyiz?

Bu dönemde hangi yatırım aracının tercih edilecek olduğu konusunda soru işaretleri var. Nakit varlıklar güvenilir ve değer kaybetmeyecek varlıklar olsa bile enflasyon sebebiyle durduğu yerde değer kaybedeceği için insanlar başka yatırım arayışı içerisindeler.

Her halükarda hisse senedi ve altın alımının uzun vadede kar getireceği ifade edilse de yatırımcılar kısa ve orta vadeli yatırımları daha çok tercih ediyor. Bu dönemde Bitcoin, hem arzı kısıtlı olması hem de enflasyona karşı çıkarılmış bir ürün olması sebebiyle birçoklarına göre şuan olmasa bile ilerleyen süreçlerde ciddi şekilde insanların odağı haline gelecek.

Öyle ki ciddi düşüşler yaşamasından dolayı güven kaybeden Bitcoin, tekrar 6.000 dolar ve özellikle 8.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başarırsa piyasada ciddi şekilde FOMO (fırsatı kaybetme kokusu) etkisi yaşatacaktır. İnsanlar psikolojik olarak yükselen varlıklara yatırım yapmaya daha çok meyilli olduğu için BTC bu süreçte ciddi bir sınav verecek. Önümüzdeki süreçte bu seviyeler aşılırsa şüphesiz bütün gözlerin Bitcoin’in üstünde olacağı gibi tam tersi durumda da birçok yatırımcının güvenini iyice kaybedebilir. Bitcoin için belki de tarihindeki en büyük sınavı başlamış durumda…

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir. Piyasa verilerine göre derlenmiş, yorumlar piyasadaki kullanıcıların söyledikleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliği barındırmamaktadır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu