HaberlerNFT

Bitcoin’i Baskılayan Çin’in Yeni Hedefi NFT Pazarı Mı?

NFT'ler balon mu tartışması devam ediyor.

Son zamanlarda popülaritesi gittikçe artan NFT’ler Çin’in de gündeminde. Hükümete yakın bir medya kuruluşunda yayınlanan bir makale, sıradaki hedef NFT’ler mi? sorusunu gündeme getirdi.

Çin Hükümeti’nin sözcüsü olarak nitelendirilen Securities Times’da yayınlanan makalede NFT’ler için “kör bir hype” nitelendirilmesi yapıldı.

Makalede NFT’lerin resim, müzik ve diğer sanatsal eserlerin dijital telif hakkı sorununu çözdüğü için ilk başlarda sanat çevresinde popüler olduğunu ancak giderek insanların hype takıntısına dönüştüğü belirtildi.

NFT ticaretinin aslında büyük bir balon olduğu belirtildikten sonra buna örnek olarak Justin Sun’ın 10,5 milyon dolar karşılığında dijital bir avatar satın alması ve Twitter CEO’sunun ilk tweet’inin NFT varlığı olarak yaklaşık 2,9 milyon dolara satılması gösterildi.

Makalede NFT’lerin genel vizyonunun iyi olmasına rağmen, spekülasyonlarla ekseninin kaydığı ifade edildi.

“Mevcut pazar dinamikleri içerisinde NFT’lerin balon olduğu konusunda bir fikir birliği var. NFT sanatçısı Beeple’da Fox röportajında fiyatların kesinlikle balon olduğunu söylemişti. İnsanlar hileli hareketlerle birbirlerini manipüle ederek aslında dolandırıcılık yapıyor. Son dönemde satın alınan 10.5 milyon dolarlık bir NFT’nin aslında kendi kendine satış olduğu ortaya çıkmıştı.

Bu piyasanın popülaritesi azaldığında ve fenomenlerin hypelaması durduğunda varlıkların değeri büyük ölçüde azalacaktır.”

Çin’li e-ticaret devi AliBaba Ağustos ayında NFT pazarı başlatmıştı. Bu hamle ilk başta olumlu karşılanırken, oluşan hype birilerini rahatsız etmişe benziyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu