AltcoinBitcoinEthereumLitecoin

Bitcoin’in (BTC) Yükselişi Lider Altcoinleri Çöküşe Mi Hazırlıyor?

Ünlü analistler ne düşünüyor?

Kripto para dünyasının nabzını tutan Bitcoin’in güçlü yükselişe geçmesinin ardından altcoin yatırımcılarının gözü sektörün iki dev altcoini olan Ethereum ve Litecoin’e çevrildi.

Sert bir yükselişle 16.500 doları gören ancak yakın zamanda düşüşe geçerek an itibarı ile 15.880 dolardan işlem gören Bitcoin’in bu ani hareketlenmeleri hiç şüphesiz en çok bu iki altcoini etkiliyor.

Güçlü yükselişiyle piyasa hakimiyetini %66’ya çıkaran BTC bu seviyelere en son 20.000 doları gördüğünde ulaşmıştı. Ancak bilindiği gibi kısa bir süre sonra söz konusu oran %35’e kadar geriledi. Aynı gerileme beklentisini sürdüren birçok altcoin yatırımcısı ise şu sıralar yeniden “altcoin rüyasına” yatmaya başladı.

Ünlü analist Psudononim, ETH/BTC ve LTC/BTC paritesini Bitcoin ile birlikte değerlendirdiği grafikte altcoinler için sert bir düşüşün gelebileceğini belirtti. Bitcoin’in söz konusu yükselişinin lider iki altcoin için (Litecoin-Ethereum) son bir çöküşü de beraberinde getirebileceğini iddia etti.

Özellikle Ethereum konusunda tedirginlik yaşayan birçok analist, 2. en değerli kripto para biriminin iki defa 470 dolarlık seviyeyi görmesinin ardından çöküşe geçebileceğinden endişeliler. Ethereum’un daha güçlü bir geri çekilme yaşayabileceğini düşünenlere göre bunun en önemli nedeni ETH’nin güçlü direnç seviyelerini geçememiş olması.

Tanınan bir başka kripto para analistinin yakın zamanda paylaştığı bir grafikte de görüldüğü üzere ETH şu an kritik bir desteğin üzerinde oturuyor fakat asıl mesele şu ki ünlü kripto değer, 470-490 dolar bölgesini 2 defa görmesine karşın her iki seferde de bu seviyeleri geçmeyi başaramadı.

Bu durumu ETH için orta vadeli bir zirve olarak değerlendiren analist, bir sonraki hedefin 380-390 dolarlık bölgeye doğru bir düşüş şeklinde gerçekleşeceğini iddia etti. Bu düşüş de yüzde 16,5’lik bir değer kaybına karşılık geliyor.

Öte yandan Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinin ardından ETH fiyatının olumlu yönde etkileneceğini düşünenler de var. Nitekim Ethereum 2.0, kullanıcılarına -doğrulayıcı düğüm sayesinde- düzenli bir gelir elde etme imkanı sunacak. Bu sistem sayesinde doğrulayıcı düğümler madencilerin yerini alacak. Bu da ETH için yazılan felaket senaryolarını tersine çevirmeye yetebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu