Bitcoin

Bitcoin’in Melek Yatırımcıları: Balinalar

Bir şirket batmak üzereyken veya işin henüz çok başındayken bir anda 'yardıma' yetişen yatırımcılara "melek" yatırımcı dendiği biliniyor. Peki Bitcoin'in de melek yatırımcıları var mı?

Melek yatırımcı kelimesinin tanımını çoğu kişi bilmiyor olsa gerek; Melek yatırımcı, yolun başında olan herhangi bir girişimci işletmeye risk alarak yatırım yapan yatırımcılardır. Bugün aslında kripto para piyasasında yıllar önce daha kimse bu piyasayı bilmiyorken sektöre yatırım yapan birçok kişi var. Aslında piyasa her sert yükseldiğinde veya düştüğünde bunların adını zikrediyoruz…

Kripto para piyasasında bugüne kadar gerek yerel basın, gerek ise ulusal basında ‘kripto paraların melek yatırımcıları’ sık sık gündeme geldiler, ama ‘melek’ adıyla değil, büyük yatırımcı anlamına gelen balina adıyla.

Kripto paralar düşmek üzereyken veya yatırımcıların eylemlerinden ötürü düşerken riskler alan, bu riskler sayesinde kripto paraların değerinin düşmesini zaman zaman engelleyen ve piyasayı ‘allak bullak’ ettiği iddia edilen balinalar, zaman zaman ise piyasada yaşanan düşüşleri engelliyorlar.

Bitcoin piyasasının melek yatırımcıları ‘onlar’

Bitcoin’in bugün değerini koruyor olmasının ve değer kaybediyor olmasının ardında çoğu zaman balinalar bulunuyor. Bizim elimizde olan 50 bin dolar veya 100 bin dolarlık Bitcoin ve kripto para yatırımcıları piyasada %0.5 oranında bile etki etmeyecek yatırımlar olarak kabul görmekte.

Bu sebeple siz ne kadar satış yaparsanız yapın, ne kadar fazla alım yaparsanız yapın piyasaya tek başınıza asla yön veremezsiniz, veremiyorsunuz.

Bazen melek yatırımcı olan, bazen ise ‘şeytan’ olarak gösterilen varlıklı kripto para yatırımcıları (kripto para balinası kişi veya kişiler) piyasaya yön vermeye ilk günden itibaren başlayan yatırımcılardır.

Onlar olmasaydı ‘siz’ olur muydunuz?

Eğer kripto para balinaları milyarlarca dolarlık varlıkları kripto para piyasasına yatırmasa, kripto para piyasasında ani yükselişler olmasa ve sürekli aynı fiyat seviyesinde kalsaydı ‘siz’ piyasada olur muydunuz? Kimse değeri artmayan veya çok az artan bir yatırım aracına varlıklarını bağlamaz.

Kripto para piyasasının melek yatırımcıları olan balinalar bugün piyasanın kesin olarak söylemek güç olsa da %50’sinden çok daha fazlasını kontrol ediyorlar. Bir anda tüm yüksek tutarlı Bitcoin cüzdanlarının çekildiğini düşünecek olursak piyasada hiçbir yatırımcı kalmazdı. Kalan yatırımcılar ise rekor düzeyde zarar ettikleri için kripto para piyasasından çıkamayan kişiler olurlardı.

Balinalara tepki gösteren binlerce kripto para yatırımcısı bazen ‘sürü psikolojisi’ ile hareket etse de bu kişilerin kripto para piyasasında önemli oldukları, kripto para borsaları tarafından VIP yatırımcılar olarak görüldükleri, kripto para borsaları ile çok yakın olduklarını es geçmemek gerekiyor.

Çoğu zaman düşüşlerle gündeme gelen balinalar, aslında bazen yaptığı sert alımlarla piyasayı yükselten ve daha fazla düşüş yaşanması engelleyen durumdalar. “Filler tepişirken çimler ezilir” tabiri her piyasada olduğu gibi kripto para piyasasında pek tabii var. Büyük yatırımcılar sert alış ve satış işlemleriyle piyasada “zarar korkusu” veya “fırsatı kaybetme korkusu” yaşatırken küçük yatırımcılar her zaman kaybeden taraf oluyor.

Bu yüzden yatırım yaparken heyecana kapılmadan stop-loss emir kullanarak ve bir planlı bir şekilde hareket ederek bu kayıpları en aza indirip kazanç sağlamak mümkün.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu