Blockchain

Blockchain Firması Bitfury Kazakistan’daki Karbon Ayak İzi Tartışmalarına Yeni Bir Soluk Getirecek

BitFury-BM ortaklığıyla Kazakistan'daki sera gazı emisyonlarının azaltılması hedefleniyor.

Blockchain yazılım geliştirme firması Bitfury ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında karbon ayak izini azaltmaya yönelik orman projesi için ortaklık imzalanacağı haberleri gündeme geldi.

İlgili habere dair şu ayrıntılar öğrenildi: Bahsi geçen ortaklık projesi Kazakistan’ın Ekoloji, Jeoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile yapacağı anlaşma ile ülkede son 10 yılda açığa çıkan karbon ayak izinin dengelenmesi amacıyla belirlenecek özel bir bölgede ormanlık alan oluşturulması hedefleniyor. Söz konusu proje ile ülkedeki sera gazı emisyonu yüzde 15 azaltılmış olacak.

Ülkenin Pavlodar Bölgesi’nde 20 hektar büyüklüğünde bir ormanlık alan oluşturmak suretiyle Bitfury’nin açığa çıkardığı karbon ayak izi yüzde 100-110 oranında azaltılmış olacak.

Kazakistan halihazırda 29 milyon hektarlık ormanlık alana sahip ancak yetkililer, bu alanların yasa dışı kerestecilik faaliyetleri ve yanlış ve izinsiz arazi kullanımları nedeniyle tehdit altında olduğunu ifade ediyorlar.

Bitfury ve UNDP’nin ilgili girişimi BIOFIN çatısı altında gerçekleşecek. BIOFIN birçok ülkede faaliyet gösteren bir kurum. Şirketin gerçekleştirmiş olduğu küresel çaptaki çalışmalar, farklı ülkelerin biyolojik çeşitlilik için sarf ettiği harcamaları doğru değerlendirmelerine ve ekoloji alanındaki yatırımlarına mali açılardan yol gösterici oluyor.

Önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi Bitcoin (BTC) madenciliği-karbon ayak izi ilişkisi konusunda birçok tartışma ve fikir ayrılıkları yaşanmıştı. Bitcoin’i savunanların bir kısmı Bitcoin madencilik faaliyetlerinin yüzde 74,1’inin yenilenebilir enerjiden sağlandığını iddia ediyor. Bu konudaki tartışmalar sonraki dönemlerde de gündemdeki yerini koruyacağa benziyor.

İlgili Haber
Bitcoin'in Karbon Ayak İzi Düşünüldüğü Kadar Yüksek Değil
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu