AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi – Neden 8.500 Dolara Düştü? – Daha Çok Düşecek Mi?

Bitcoin'in bir anda 9.000 doları geçerek 9.200 dolara doğru ilerlemesi ve ardından düşmesi yatırımcıların birçok farklı yanıt aramasına neden oluyor. Kısa vadede önemli seviyeler neler?

Kripto para birimi Bitcoin ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde beklentiler 9.100 dolar ve üzerini görebileceği yönünde olmuş ve bu beklenti gerçek olmuştu. Kripto para pazarı öyle bir hamle yaptı ki, bir anda 9.000 dolar eşiğinin üzerine yükseliş görüldü. Kripto para birimi pazarında yaşananlar son dönemde yatırımcıları beklemedikleri hamleler ile karşılaştırmaya devam ederken, piyasada bugün bir anda yaşanan düşüşün etkileri konuşulmaya başladı.

Son düşüşten sonra 235 milyar dolar seviyelerinde olan kripto para piyasa hacminin giderek artması ve 250 milyar doları geçmesi bekleniyordu, ancak bugün yaşanan düşüşler tam tersi etki göstererek tepki sonucunda düşmesine sebep oldu. Yatırımcılar pazarda yaşanan bu son gelişmelerin ne kadar süre devam edeceğine yanıt aramayı sürdürürken, kısa vadeli beklentiler sitemizde de daha önce belirttiğimiz gibi 9200 doların görülecek olsa bile ilk denemede kırılamayacağı ve 8450 dolar seviyesinin görülmesi yönündeydi.

Daha önceki analizlerimizde de bahsettiğimiz gibi 9200 dolar seviyesi son bir sene içerisinde birçok kez destek ve direnç seviyesi olarak işlem gördü ve bu dönemde en önemli direnç seviyelerinden birisi olarak görülmektedir. Bu bağlamda 9200 doların ilk denemede geçilemeyeceği ve 8450 dolar seviyelerine kadar bir sarkma olacağı birçok analist tarafından bekleniyordu.

Bitcoin’de kısa vadede yeniden 9.000 dolar görülmeyebilir

Kripto para piyasasında her an her şeyin mümkün olabileceğini ifade etmekle beraber birçok yatırımcı ilerleyen günlerde 9000 doların üzerine yükseliş beklese de bu çok kısa vadede gerçekleşmeyebilir.

Bitcoin‘de kısa vadede balinaların eylemlerinin satış olması ve yeniden bu piyasa fiyatı üzerinden büyük yatırımların gelmesi beklenmedik bir hamle olduğu için en azından bu gelecek hafta için büyük bir beklentiye girmemek gerekiyor.

Bu seviyelerdeki önemli fiyatın 8700 dolar seviyeleri olduğu ifade edilirken haftalık kapanışta bu seviyenin üzerinde bir kapanışın olumlu olacağı aksi halde 8450 dolar ve bu destek de kırılırsa 7800 dolar seviyesine kadar bir düşüşün olabileceği tahmin ediliyor. Belirtildiği gibi 8450 dolar seviyeleri bu bağlamda trendi belirleyecek önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor.

Kısa vadeli yatırımcılar mümkün olursa şubat ayına kadar zarardan satış yapmamalı, şubat ayına kadar piyasa hacmi ve piyasa fiyatını yakından izleyerek en yüksek fiyat artışında hemen beklemeden satışı gerçekleştirmeliler.

Sert yükseliş ve düşüş dönemlerinde panik alış ve satış yapmamak ve bir hedef belirleyip bu doğrultuda beklemek her zaman yatırıcının faydasına olacaktır.

Siz ona değil, o size uysun!

Bitcoin yatırımı yaparken bugünlerde Bitcoin fiyatına uyarak değil, kendinizin beklenti ve isteklerinize göre hareket etmelisiniz. Aksi durumda sonuç olarak bu dönemde zararlı çıkmanız mümkün olabilir. 9.000 dolar tekrar görülecektir, ancak görülene kadar dikkatli olmak gerekiyor.

Öte yandan her ne kadar kısa vadede net bir tahmin belirtmek mümkün olmasa da orta ve uzun vadede BTC’nin halving etkisi doğrultusunda nisan ayına kadar yükseliş yaşaması bekleniyor.

Kısa vadeli alım satım yapan yatırımcılar hakkında kaleme aldığımız yazımızı inceleyebilirsiniz:

İlgili Haber
Kısa Vadeli Bitcoin Alıp Satanlar Nelere Dikkat Etmeli?

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu