blank
BorsaHaberler

Bu Borsada Hesabı Olanlar Dikkat! – Verileriniz Çalınmış Olabilir

Avustralya merkezli bir kripto para borsası, yanlışlıkla 270.000’den fazla kullanıcısının hesap verilerini paylaştı.

Bugün Business Insider Australia’nın haberine göre, Avustralya merkezli olan ve ülkenin en büyük kripto para borsası olduğu öne sürülen BTC Markets’in müşteri bilgileri açık edildi. Bu açık edilme, bizzat borsa tarafından gerçekleştirildi. Pazarlama kampanyası yapan borsa, bu pazarlama sırasında 270.000’den fazla kullanıcısının adlarını ve e-posta adreslerini gözler önüne serdi.

blank
BTC Markets Kullanıcılarına İletilen E-posta – Kaynak: Reddit

Tether stablecoin’in listelendiğini ve Spark airdrobuna desteğini duyurmak amacıyla kullanıcılarına e-posta gönderen BTC Markets, her kullanıcısına ayrı ayrı posta göndermek yerine toplu bir posta gönderdi. Borsa, işte tam da burada büyük bir hata yaptı. 1000’er kişilik gönderilen toplu mesajın geldiği her kullanıcı, gönderilen kişiler (Kime:) kısmına tıkladığı anda diğer 999 kişinin kullanıcı adı ve e-posta adreslerine erişim sağlayabildi. Yani gönderilen postalar sonucunda, kullanıcılar 1000’er kişilik gruplar halinde ifşalanmış oldu.

Borsadan Açıklama Geldi

Bu olayın ardınan BTC Markets, bugün erken saatlerde yapılan duyuru sonucunda “müşteri adları ve e-posta adresleri açığa çıktı, bu çok üzücü bir durum ve bunun için içtenlikle özür dileriz” şeklinde tweet attı. Devamında platformun güvende olduğunu ve hiçbir kullanıcın parola verisinin ifşa edilmediği açıklayan borsa, bu şekilde müşterilerine güven vermeye çalıştı.

Ancak reddit üzerinden görüşlerini bildiren kullanıcılar, yaşanan olayla ilgili resim paylaşarak bu durumdan memnun olmadıklarını belirtti. Ayrıca bu olay, bir kripto para borsası tarafından yapılan ilk hata değil. BitMEX borsası da Kasım 2019’da aynı hatayı yaparak binlerce kullanıcısının bilgilerini ifşalamıştı.

Son olarak, kripto para borsalarını kullanırken oltalama kodu (anti-phising code), iki kademeli doğrulama (Google authenticator) gibi güvenlik aşamalarını tamamlamanız hesabınızın sağlığı için çok önemlidir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu