Kripto HaberleriAnalizBu Hafta Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkileyecek İzlenmesi Gereken Veriler Neler?

Bu Hafta Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkileyecek İzlenmesi Gereken Veriler Neler?

Takip et

Bitcoin fiyatı %5 değer kaybetmiş olabilir. Lider kripto para biriminin fiyatında beklenmedik 10.305 dolara kadar düşüş bugün görülmüş olsa bile yatırımcıların bu hafta mutlaka takip etmesi gereken bazı veriler var. Bu verilerin özellikle Bitcoin fiyatını yakından etkileyebilecek olduğuna inanılmakta.

Milyonlarca aktif yatırımcının piyasada yatırımlarını koruması Bitcoin adına iyi bir gelişme iken, aynı zamanda bazı yatırımcıların milyonlarca dolar değerindeki yatırımlarını çekmesi ise ciddi bir servet çıkışına sebep olmakta. Bu da direkt olarak Bitcoin fiyatını düşüren en önemli etkenlerden bir tanesini yaratmakta.

FinCEN Açıklamalarının Devamı Sonrasında Olacaklar

Bu hafta mutlaka takip edilmesi gerekenler arasında FinCEN tarafından yayınlanan belgelerin devamında neler olacağı. HSBC son 25 yılın en büyük düşüşlerinden bir tanesini yaşarken, özellikle diğer raporlarda kara para aklama konusunda ismi geçen bankaların hisse senetlerinde yaşanan düşüşler yakından izlenmeli. Bitcoin fiyatını dolaylı yoldan etkileyen bu gelişmeler bugün düşüşe sebep olmuş gibi görünse bile özellikle Dolar/TL paritesinde yaşanan yükselişte FinCEN raporlarının etkili olduğuna inanılıyor. HSBC hisselerini 25 yılın en düşük seviyesine indiren bu raporlar özellikle kripto para, döviz piyasaları açısından önemli.

FinCEN raporunda Türkiye’de 500’den daha fazla şüpheli işlem olduğu bildirilmiş, 71 milyon liralık şüpheli para eyleminden söz edilmişti. FinCEN raporunda birçok ülkede kara para aklama olayına dikkat çekilmişti.

Corona Virüsü Verileri – Borsalar (Hisse Senetleri) Değer Kaybediyor

Corona virüsü vakalarında tüm dünyada çok ciddi oranlarda artışlar yaşanmaya başladı. İngiltere’den yapılan açıklamalarda “yeni kısıtlamalara gidilebilir” denirken, Türkiye’den yapılan açıklamalarda ise “yeni tedbirler alınabilir, buna zorunlu olarak karar verilebilir” denildi.

Bu hafta yaşanacak corona virüsü vaka sayısı artışları ve ölümlerin özellikle borsalarda değer kaybına sebep olup yatırımcıları Bitcoin’e yönlendirmesinin mümkün olabilecek olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Zorluk – Hash Oranı Gelişmeler

Zorluk yani hash oranı tüm zamanların en yüksek zirvesinde kalmayı korudu. 6.25 BTC blok ödülü ile madencilerin çok daha fazla çalışması gerektiği ve daha fazla rekabet ortamı oluştuğu bildirildi. Madenciler daha fazla rekabetçi davranmak zorundalar ve bu durumun piyasaya olumlu ya da olumsuz yansımalarının olacağı açıkça görülmekte.

Madencilere göre, zorluğun artması ve dolayısıyla kazançların azalması sebebiyle BTC fiyatının biran önce artması gerekiyor.

9.800 Dolar Endişesi Ve 11.000 Dolar Beklentisi

Crypto Fear & Greed Index verilerine göre yatırımcıların en büyük korku yaşadığı seviye olan 9.800 dolar ile ilgili endişeler bu hafta azalmış gibi görünüyor. Ancak analistler özellikle 11.000 dolar ila 11.200 dolar arasındaki seviyeler ve 10.000 dolar altı seviyelerin yakından izlenmesi gerektiğine işaret etmekteler. Eğer ki Bitcoin fiyatında yükseliş 11.200 doları aşarsa piyasada endişenin son bulabileceği ve bunun daha fazla alım yönünde talebe sebep olabilecek olduğu belirtilmekte.

Ancak eğer ki 9.800 dolar seviyesine düşüş yaşanırsa bu durumda satışların daha büyük oranda tetiklenebilecek olduğu, bunun da özellikle büyük ve orta çaplı Bitcoin elden çıkarma eylemlerine sebep olarak daha büyük BTC fiyat ve piyasa hacmi düşüşlerine neden olabileceği analistlerin görüşleri arasında yer almakta.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları