binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiBu Yıl Oy Hakkına Sahip FED Üyesi Barkin'den Önemli Ekonomi ve Faiz...

Bu Yıl Oy Hakkına Sahip FED Üyesi Barkin’den Önemli Ekonomi ve Faiz Açıklamaları Geldi!

FED üyesi Thomas Barkin, yaptığı son konuşmasında ABD'de ekonomik görünüme ve faiz konusuna değindi.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin, yüksek faiz oranlarının ekonomiyi daha da yavaşlatacağı ve enflasyonu merkez bankasının %2’lik hedefine indireceği beklentisini dile getirdi.

Bu yıl para politikasında oy hakkına sahip olan Barkin bugün yaptığı açıklamada, güçlü işgücü piyasasının FED’e borçlanma maliyetlerini düşürmeden önce enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düşmesini sağlama fırsatı sunduğunu belirtti. Bununla birlikte, bu yıl gözlemlendiği gibi, konut ve hizmetlerdeki kalıcı enflasyonun yüksek fiyat artışlarını sürdürebileceği riski konusunda da uyarıda bulundu.

Barkin, Güney Carolina’daki Columbia Rotary Kulübü’nde yaptığı bir konuşmada, “Bugünkü kısıtlayıcı faiz seviyesinin, enflasyonu hedefimize geri getirmek için talebi azaltabileceği konusunda iyimserim” dedi ve ekledi: “Yüksek faizlerin tam etkisi henüz görülmedi.”

Geçtiğimiz hafta ABD FED yetkilileri gösterge faiz oranını yirmi yılı aşkın bir süredir görülmeyen bir seviyede tutarak bir önceki yılın Temmuz ayından bu yana olduğu gibi korudular. Kararın ardından FED Başkanı Jerome Powell, son enflasyon verilerinin fiyat artışlarının %2’ye yavaşladığı konusunda komiteye artan bir güven sağlamadığını belirtti. Powell, FED’in faizleri ne zaman düşüreceğine inandığını belirtmedi.

İlgili Haber  Tüm XRP Topluluğu Bugünkü Bu Olayı Bekliyor: İşte Ripple-SEC Davasındaki Yeni Gelişme İçin Bilinmesi Gerekenler

Richmond FED Başkanı Barkin, satıcıların hala fiyatları artırmaya çalıştığına ve müşterilerden önemli bir geri dönüş gelene kadar bunu yapmaya devam edeceklerine dikkat çekti.

Barkin, “Risk şu ki, mal sektöründen daha az yardım aldıkça, devam eden barınma ve hizmet enflasyonu genel endeksi hedefimizin üzerinde bırakacak” dedi ve ekledi: “Bu yıl şimdiye kadar gördüğümüz de bu.”

FED’in tercih ettiği enflasyon endeksi Mart ayında bir önceki yıla göre %2.7 artarak Şubat ayında gözlemlenen %2.5’lik orana yükseldi. Barkin, 2024 yılı başındaki enflasyon rakamlarını “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

Bu zorluklara rağmen işgücü piyasası dirençli kalmaya devam etti, ancak ılımlılık işaretleri de görülüyor. ABD’li işverenler Nisan ayında işe alımları azalttı ve işsizlik oranı beklenmedik bir şekilde arttı. Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Cuma günü yayınlanan rapora göre, tarım dışı istihdam geçen ay 175.000 artarak son altı ayın en küçük artışını kaydetti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail