HaberlerKripto Para

Çin, Dijital Yuan İçin Sektör Devi Gıda Şirketleriyle Anlaşma Yolunda

Çin'de yapılan son toplantıda bir araya gelen devlet kurumu yetkilileri ve özel sektör şirketlerinin yöneticileri dijital yuan projesini masaya yatırdı.

Çin’in bir süredir üzerinde çalıştığı ancak coronavirüs sebebiyle sekteye uğrayan dijital yuan projesinin test aşaması tüm hızıyla devam ederken söz konusu dijital para biriminin McDonald’s, Starbucks ve Subway gibi sektör devi gıda zincirlerinde test edileceği haberi gündeme bomba gibi düştü.

Her ne kadar bazı medya organları bu projenin rafa kalktığını düşünse de son haberler bunun böyle olmadığını gösteriyor.

İlgili Haber
Çin'de Dijital Para Tartışmaları

Öte yandan bilindiği gibi Çin Merkez Bankası dijital yuanı dört şehirde -Shenzhen, Suzhou, Xiong’an New Area ve Chengdu- test etmeye başlamıştı.

İlgili Haber
Çin "Dijital Yuan"ı Test Etmeye Başladı, Bu Durum Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Merkez Bankası yetkilileri ve yerel yönetim başta olmak üzere Bank of China, Çin İnşaat Bankası ve Çin Sanayi ve Ticaret Bankası gibi kurum ve kuruluşlarla Tencent ve Alipay gibi şirket yöneticilerinin de hazır bulunduğu toplantıda masaya yatırılan dijital yuan projesiyle ilgili somut adımlar atmak isteyen yetkililer söz konusu kripto değerini önde gelen gıda şirketlerinde test etme fikrini görüştü.

Bununla birlikte toplantıya katılan önemli isimler arasında McDonald’s, Starbucks, Subway, Qinfeng Baozi, JD, Oscar Cinema, Zhonghai SPV Group ve UnionPay şirketlerin de bulunduğu öğrenilen bilgiler arasında yer alıyor.

Son zamanlarda gündemi daha sık meşgul etmeye başlayan dijital yuan haberleri Çin Merkez Bankası dijital para biriminin (CBDC) ne kadar önemsendiğini ve üzerinde titizlikle çalışıldığını ortaya koyuyor. Söz konusu CBDC’nin test aşamasının Xiongan New Area’da başladığı haberlerinin yanı sıra yapılan son toplantıdan olumlu sonuç çıkması halinde dijital yuanın Starbucks, McDonald’s ve Subway’de kullanıma girmesi kesinleşecek. Eğer söz konusu CBDC, sektör devi bu üç gıda zincirinde kullanılmaya başlarsa dijital yuanın çok kısa sürede yayılım göstereceği kesin.

Şu an için ne zaman tam olarak kullanıma gireceği bilinmese de kulislerde konuşulanlara göre dijital para biriminin 2022 Kış Olimpiyatları etkinliğinde kullanılacağı ve önümüzdeki senenin ortasında bir lansman gerçekleştirilebileceği olasılığı bulunuyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu