Haberler

Çin hükümeti kripto para denetimini arttırıyor

Çin hükümetinin kripto paralar ile derdi bitmek bilmiyor. Hükümet, kripto paraların ülkede kullanımının oldukça yoğun hale gelmeye başladığının farkında olarak daha büyük önlemler almaya ve daha fazla araştırmalar yapmaya çaba harcıyor. Kripto paraların yasaklanması yönünde halkın tepkisi olmasa anında adım atacak olduğuna şüphe bulunmayan Çin hükümetinin bu konuda kesin adımlar ve katı yasaklar uygulamasının arkasında ise ülkede olabilecek sorunlar ve az kazanç sahibi olanların dahi kripto paralar ile kazancının artarak ekonomik olarak güçlenmesinin önüne geçmek yatıyor.

Çin, kripto paraları engellemek istemesinin arkasında sadece politik ve vergilendirme dolayısı ile nedenler yok. Birçok farklı neden dolayı ile yasaklar uygulanmak istemesine rağmen ülkede en fazla yasaklanması istenen ekonomik konular arasında ”kripto paralar” birinci sırayı çekiyor.

16 saati aşan süreler ile çalışan ve izin nedir bilmeyen Çinlilerin bu 16 saat çalışma karşılığında aldıkları tutarlar ortalama 1 dolar ila 2 dolar arasında değişiyor. Halkın ekonomik olarak güçlenmesini istemeyen ve istemesi durumunda Çin’de asgari ücretin 2.000 doları aşmasını bile sağlayabilecek güce sahip olan hükümet yöneticilerinin halkın ekonomisinin güçlenmesi durumunda ülkede olası saldırılara daha fazla açık hale gelebilecek olduğu ve ülkede ekonominin vatandaşlar adına daha iyi olmasının olası askeri sorunlara sebep olabileceği ve hükümetin kontrolünün altından çıkma endişesi yaşattığı için bu şekilde kararların olduğu biliniyor. Yıllardır Kuzey Kore ve Güney Kore sorununa karışan ve bu konuda aldığı kararlar ile tepki çeken Çin yönetiminin demokrasi, insan hakları ve diğer konularda sürekli ihlallere sebep olmasına rağmen 1.5 milyara yakın nüfuslu ülkede ”ayaklanma” olmamasının arkasında ”aç kalma korkusu” yatıyor.

Basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkede kripto paralar hakkında alınan yasaklar dahi ülkede yerel basında maalesef pek detaylı verilemiyor ve basında yayınlanan tüm haberler gerek haberi yazan kişinin sosyal puanına, gerek haber sitesinin sahibi veya gazetenin sahibine olumsuz olarak yansıtılıyor.

Denetimleri daha fazla arttıracak

Çin, kripto paralar konusunda yeni kurması beklenen araştırma merkezi ile ülkede kripto paraların ne denli kullanıldığı ve nerelerde daha fazla kullanıldığı gibi konuları yakından izleyecek. Ülkede kurulacak olan kripto para araştırmaları merkezinin yakın zamanda açılması ve hükümete sürekli olarak kripto paralar konusunda bilgiler sunarak, ülkenin kripto para kullanan vatandaşlarının listelenmesi konusunda da adım atabilecek olduğu tahmin ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu