BitcoinHaberler

Çin Mahkemesi’nden Bitcoin Kararı! Yasalar BTC’yi Koruyor Mu?

Çin'deki mahkemeler ikiye ayrıldı.

Bitcoin’in Çin hükümeti tarafından baskılanması bazı hukuki problemler doğurdu. Çin’deki yasaklamalar sonrası Bitcoin madencileri ülke dışına çıkarken, çıkamayanlar aldıkları ürünleri iade etmek istedi. Bu noktada oluşan bir uyuşmazlıkta Mahkeme Bitcoin’e yönelik önemli bir karar verdi.

WeChain’in haberine göre, Şangay Minhang Bölge Mahkemesi, davacı ve davalı arasındaki bir satın alma sözleşmesinden kaynaklı uyuşmazlığı çözerken Bitcoin’e ilişkin tespitlerde bulundu.

Olay şu şekilde gelişti; Davacı, davalıdan online olarak Bitcoin madencilik cihazı satın aldı. Ancak Çin’in Bitcoin madenciliğine yönelik baskı politikası sonrası, bu cihazları kullanamayacağını gerekçe göstererek iade etmek istedi. Davalı bu iade talebine olumlu cevap vermeyince konu mahkemeye taşındı.

Şangay Minhang Bölge Mahkemesi de Bitcoin’in sanal bir emtia olduğuna karar vererek, satın alma sözleşmesinin geçerli olduğuna hükmetti. Davacının davası reddedilirken mahkeme Bitcoin işlemlerinin yasalarla korunduğuna hükmetmiş oldu.

Mahkeme kararında benzer davalara atıfta bulunularak, Bitcoin’in, elektrik ve mülk gibi belirli kaynak gerektiren “özel sanal para birimi” olarak kabul edildiği belirttildi.

Bu mahkeme, bu yönde karar vermiş olsa da, Çin’deki her hakim aynı düşüncede değil. Zira Çin’in başka bir bölgesinde bulunan hakim Jinah, sanal para birimleriyle ilgili satın almaların Çin kanunları tarafından korunmadığına hükmetti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu