BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberler

Çin Özerk Bölgesinde Bitcoin (BTC) Madenciliği Yasaklandı! Gerekçe: “Enerji”

Çin'de yasak haberleri gelmeye devam ediyor.

Çin’in Bitcoin madenciliği ve kripto paralara yönelik yasaklayıcı politikaları özerk bölgelere de sıçradı.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özerk bölge konumunda olan İç Moğolistan’da Bitcoin madenciliğinin yasaklanacağı belirtildi.

Bloomberg’in haberine göre, İç Moğolistan Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından 25 Şubat’ta yayınlanan bir planda bu tür projelerin faaliyetlerinin nisan ayına kadar kapatılacağı belirtildi. Bunun yanında yeni dijital para projeleri de yasaklandı. Yasaklamalara gerekçe olarak artan enerji tüketimi gösterildi.

Bu kararın arka planında Çin Halk Cumhuriyetinin 2 Şubat tarihli eleştirisi yatıyor. Çin 2 Şubat tarihinde yayınladığı bir duyuruyla özerk bölgeler arasında enerji tüketimini kontrol altına alamayan İç Moğolistan’ı eleştirmişti.

İç Moğolistan’ın Çin’in yaptırımları ile karşılaşmamak için yüksek enerji tüketen sektörleri kapatma kararı aldığı anlaşılıyor. Yasak nisan ayına kadar geçerli olsa da yatırımcılar yasağın daha da uzaması konusunda endişeli.

İç Moğolistan ucuz enerjisiyle ünlüdür. Büyük kömür madenlerine ev sahipliği yapan bölge ucuz enerji nedeniyle Bitcoin madencilerinin gözdesi konumda.

Cambridge Üniversitesi tarafından derlenen “Bitcoin elektrik tüketim endeksine” göre İç Moğolistan bölgesi mevcut madencilik gücünün %8’ini oluşturuyor. Ucuz iş gücü ve yerel yonga üretim fabrikalarına sahip bölge Çin’in ağ toplamının %65’ine sahip.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu