Haberler

Çin, Vatandaşlarına Ücretsiz Dijital Yuan Dağıtacak!

Çin Halk Cumhuriyeti'nde vatandaşların dijital yuan kullanımını teşvik etmek için ücretsiz olarak dijital para birimi dağıtılacak.

Çin, Shenzhen’in Futian bölgesinde yaşayan vatandaşlarına 2.3 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıtacağını açıkladı.

Bununla birlikte Çin, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarını genişletiyor.

Vatandaşlara 2.3 Milyon Dolarlık Dijital Yuan Dağıtılacak

Çinli yetkililerin açıklamasına göre, Shenzhen’in Futian bölgesinde yaşayan sakinlere 15 milyon yuan (2.3 milyon dolar) dağıtılacak.

Bu hamleyle birlikte Çin’in CBNC adaptasyonunun hızlanması ve dijital yuanın toplum içerisindeki kullanımının artması hedefleniyor.

Bilindiği üzere Bitcoin ve diğer kripto varlıklara düşmanca bir tavır sergileyen Çin, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) konusunda ise tamamen farklı bir tutum alıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana Çinli yetkililer bu dijital para biriminin yaygınlaşabilmesi için çok sayıda girişim yaptı.

Dağıtalacak dijital yuanın 130.000 adet hediye paketi şeklinde oluşturulacağı ve piyango yöntemiyle WeChat ödemesi olarak dağıtılacağı öğrenildi.

Her bir şanslı vatandaş böylelikle 17 dolar civarında bir para alacak. Katılımcılar çekilişe WeChat üzerinden kayıt yaptırarak çekilişe girebilecek.

Vatandaşların bölgede yer alan 5.000’e yakın mağazadan herhangi bir alt limit olmaksızın bu paralarını harcayabileceği açıklandı.

Daha Önce de Aynı Bölgede Ücretsiz Para Dağıtımı Yapılmıştı

Bununla birlikte bu gelişme, Shenzhen yetkililerinin vatandaşlarına dijital yuan dağıtımı yaptığı ilk sefer değildi. 2020 yılında yetkililer 10 milyon yuan (yaklaşık 1.5 milyon dolar) değerinde dijital yuan dağıtımı yapmışlardı.

Çin’in şu anda dünyada merkez bankası dijital para birimi geliştirmesi alanında öncü ülke olduğu kabul ediliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu