BitcoinHaberler

Corona Virüs Tüm Kripto Para Camiasının Gündeminde: Bitcoin Düşecek İddiaları Ne Kadar Doğru?

Başta Türkiye olmak üzere son saatlerde Ortadoğu bölgesinde karmaşa devam ediyor.

Tüm dünya hükümetlerinin panik içerisinde corona virüs salgınına karşı yeni fonlar oluşturduğu, merkez bankalarının ardı ardına açıklamalar yaptığı bugünlerde Türkiye’de ise ilk korona virüs vakasının görülmesi üzerine neler olacağı merak konusu oldu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin grup toplantısında bazı açıklamalar yaptı. Erdoğan’ın yanına yaklaşan kişiler termal kameralar ile ateşleri ölçülürken, ısı düzeyi yüksek ateşi hafif olanların bile Erdoğan’a yaklaştırılmadığı ve bunun dünya tarihinde bir devlet başkanı için bu virüse bağlı ilk alınan önlem olduğu iddia edildi.

Erdoğan, konu ile ilgili olarak vatandaşların sakin olmasını, virüsün sadece 1 hastada görüldüğünden söz ederken, Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimler ise corona virüs ile ilgili açıklamalarına devam ettiler.

Bakan Koca, corona virüs salgınının kısa süre içerisinde daha fazla artıp artmayacağını bilmedikleri için izlemeye devam edeceklerini, hastaların tedavisi için gerekli tüm önlemlerin alındığını açıkladı.

Türkiye’nin ABD, AB üyesi ülkeler ve Avustralya gibi ülkelere göre daha fazla antibiyotik kullanma isteği gibi sebepler dolayısı ile olası virüste artış olması durumunda eczanelerde gereksiz yere ilaç satışında rekor kırılması bekleniyor.

Türk yatırımcılar ise bugün gün içerisinde borsada geri çekilme sürecini başlattılar. Çok sayıda yatırımcı ellerindeki hisse senetlerini daha fazla değer kaybetmeden satma yoluna giderken, bir grup yatırımcı ise alımları durdurma kararı aldılar.

Kripto para yatırımcıları en büyük panik yapan gruplardan oldu

Kripto para yatırımcısı çok sayıda kişi bu dönemde neler olabileceği konusunda sorularına yanıt arıyor. Ancak bazı yatırımcılar özellikle bu dönemin alım dönemi mi, yoksa corona virüs dolayısı ile satış dönemi mi olduğu hakkında soru işaretlerine kesin yanıt bulmak istiyor.

Bitcoin fiyatının piyasada corona virüsten olumlu etkilenecek olduğunu iddia edenler olsa da, bu durum çok sayıda yatırımcının inanmadığı bir iddiadan ibaret. Zira piyasalarda herhangi bir düşüş durumunda eğer ki küresel salgın olmasa Bitcoin ve altcoin fiyatları normal kalabilir. Ancak küresel bir salgın durumunda en güvenilir yatırımlar arasında normal zamanda bile 1. sıralarda görülmeyen Bitcoin’in hele ki bu dönemde hiçbir şekilde güvenli görülmediğinden söz etmek mümkün.

Ne kadar güvenilir olursa olsun, yatırımcılar bu dönemde Bitcoin almanın zamanı olmadığı, satma zamanı olduğunu düşünüyorlar. Ancak virüslerin nakit paralardan da bulaşıyor olmasının konuşulduğu şu günlerde BTC kullanımının yaygınlaşması da gündemde.

İlgili Haber
Abdurrahman Dilipak: Corona Virüse Karşı Yaşasın Bitcoin!

Corona virüs salgını nedeniyle İtalya, AB, ABD, Türkiye, Lübnan ve diğer birçok ülkede alarm seviyesine geçilirken, bugün Türkiye’de yatırımcılar bankalardan paralarını çekme yoluna bile gitmeyi düşünmeye başladılar. Çok sayıda yatırımcı bankalardaki paralarını çekme kararı alırken, bazı yatırımcılar ise marketlere akın ederek evlerindeki erzak stoklarını mümkün olan en yüksek düzeye çıkardı.

Bu gibi hareketlerin ve özellikle fırsatçılık yaparak ürün stoklayarak daha sonra fahiş fiyatlarla bu ürünleri satanların ülkemize virüsten daha fazla zarar verdiği kesin.

Bitcoin Düşecek İddiaları Ne Kadar Doğru?

Bazı kripto para birimi sahipleri fiyatın yaz aylarına kadar eğer corona virüs etkisini daha fazla artırabilir ise Bitcoin fiyatının 1000 dolar seviyesine kadar düşeceğini ve 1000 dolar seviyesinin altına düşüş yaşanacak olduğunu düşünüyor.

Şunu belirtmeliyiz ki son olaylardan sonra “Bitcoin 1000 dolara düşecek” gibi tahminler gerçeği yansıtmamaktadır. Bitcoin her ne kadar son günlerde ciddi kayıplar yaşamış olsa da, ABD borsaları, petrol fiyatları ve birçok ürün bu süreçte tıpkı BTC gibi ciddi değer kayıplarıyla karşılaştı. Yani bu düşüşlerde BTC geriledi diye “balon patladı, BTC bitiyor, 1000 dolara düşecek” gibi söylemler tamamen gerçek dışıdır.*

BTC ile ilgili analizimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

İlgili Haber
Bitcoin (BTC) Genel Trend Çizgisini Bozdu Mu? Beklenen Seviyeler Neler?

*Tabii ki dünyadaki hiç bir ürünün batmayacağını söylemek mümkün değildir. Son düşüşten sonra yapılan bu iddiaların gerçek dışı olduğu ve “BTC balonu patladı” gibi iddiaları desteklemediği ifade edilmek istenmiştir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu