BitcoinHaberler

Corona Virüs Türkiye’de – Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Corona virüs Türkiye'de de görüldü, piyasalar ve Bitcoin fiyatı bu durumdan nasıl etkilenir? Yatırımcıların dikkat etmesi gereken konular neler? İşte detaylar...

Bugün saatler 00.54’ü gösterirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tarafından yapılan açıklamada corona virüsün Türkiye’ye geldiği, bir hastanın ve yakınlarının hastanede tedavi altında olduğu ve karantina uygulandığı açıklandı. Hastanın genel durumunun iyi olduğu, ancak hasta sayısının daha fazla artabilecek olduğu bilgisi yayınlandı. Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamalarda insanların dezenfekte konusuna dikkat etmesi gerektiğinden söz edilirken, bir yandan ise corona virüsün şimdilik Türkiye’de salgın seviyesinde olmadığından söz edilmeye başladı.

Bitcoin corona virüs ile ilgili açıklama yapılmasının hemen ardından herhangi bir değer kaybına uğramazken, dolar kuru anlık olarak kapalı piyasalarda artış eğilimi gösterdi. Hisse senetlerinde yarın gün içerisinde düşüş yaşanması beklenirken, özellikle kripto para birimi yatırımcılarının Türkiye içerisinde altına yönelebilecek olduklarından söz edilmeye başladı. Ancak son dönemde altın ve Bitcoin arasındaki fiyatlanmanın benzer olduğunu ve dünyadaki olaylara BTC’nin de tıpkı altın gibi tepki verdiği görülüyor.

Dünyada hemen hemen bütün ülkelerde görülen corona virüs salgınının Türkiye Cumhuriyeti’nde de görülmüş olması bazı soru işaretlerine sebep olurken, özellikle ekonomide etkisinin nasıl olacağı, salgın düzeyine gelirse nasıl bir sonuç ortaya çıkacak olduğu konusunda soru işaretlerine yanıt aranmaya başladı.

Özellikle nakit paralardan da virüs bulaşabilmesi tehdidi ile tüm dünya bu dönemde Bitcoin’e daha çok yönelmiş durumda. Özellikle son günlerdeki açıklamalar ve ortaya atılan tezler BTC’nin ilerleyen günlerde daha da fazla kullanılacağını yönünde.

Yatırımcılar, özellikle son dönemde yaşanan salgın dışında petrol fiyatlarının %20 oranında değer kaybetmesi, beklenenden daha kötü sonuçlar yaratması ve dolar kurunun beklenmedik bir düzeyde değer kazanmasının ardından ne yapacak olduklarına karar vermekte bu dönemde zorlanıyorlar.

İlgili Haber
Dünya Dijital Devrime Mi Hazırlanıyor? Yeni Dünyada Bitcoin'in Rolü Ne?

Bitcoin almanın doğru zamanı Mı?

Bitcoin almanın tam zamanı olmadığı gibi, satmanın da doğru zamanı olmayabilir. Yatırımcı kimselerin özellikle bu dönemde eğer büyük bir kayıp içerisinde iseler satış yapmamaları ve uzun vadeli bekleme fırsatları bulunuyor ise bu durumda fırsatı değerlendirmeleri öneriliyor.

Ancak yatırımcıların eğer karlılık içerisinde iseler daha büyük bir düşüş beklentisi olması, 5.000 dolar beklentisinin giderek daha fazla artıyor olmasına bağlı olarak ellerindeki varlıkları satmalarının doğru olabileceğinden söz ediliyor. Bu bağlamda yatırımcıların mutlaka stop-loss emir kullanmaları önerilmekte ve bir strateji içerisinde paniklemeden yatırım yapmaları tavsiye edilmekte.

BTC’nin düşüş yaşaması her ne kadar dünyadaki genel sorunlar sebebiyle alakalı olsa da, halving olayı etkisi sebebiyle zaten bir düşüş beklendiğini daha önce defalarca kez belirtmiştik:

İlgili Haber
Bitcoin (BTC) Genel Trend Çizgisini Bozdu Mu? Beklenen Seviyeler Neler?

Kısa ve uzun vadeli kararlarda özellikle kendi durumunuza göre karar vermek ve piyasada beklentilere göre hareket etmek en iyi karar olarak her zaman karşınıza çıkmaya devam edecektir.

Bitcoin ve diğer tüm ekonomik değerler başta corona virüs olmak üzere petrol fiyatlarından etkilendiği için yaz aylarına kadar virüsün etkileri artar, ekonomide çok kötü sorunlar gündeme gelmeye başlarsa daha ciddi bir takım düşüşler ile karşı karşıya kalmak mümkün olabilecek. Zira virüs salgınının yayıldığı birçok ülke şimdiden milyarlarca dolar zarara uğramış durumda.

Zira eğer kısa vadeli yatırımcı iseniz ve bugün için kayıpta değilseniz bu dönemde kısa vadede daha büyük kayıplar yaşamanız son derece olası. Kesin olarak hiçbir zaman ”kesin düşecek” demek doğru olmasa bile yatırımcıların bu dönemde düşüş beklentisinin %90’dan daha fazla olduğundan söz etmek yeterli olabilir.

İlgili Haber
Kısa Vadeli Bitcoin Alıp Satanlar Nelere Dikkat Etmeli?
Öte yandan özellikle kripto para piyasası gibi volatil ve hacim olarak küçük bir piyasada “yem” olmamak için yatırımcılara şu maddeleri tekrar tekrar hatırlatıyoruz:

  • Mutlaka stop-loss emir kullanın,
  • Destek ve direnç noktalarına göre hareket edin,
  • Kademeli olarak alın ve kademeleri olarak satın,
  • Eğer alış yapmak istediğiniz seviye gelmediyse ve buradan alış yapamadıysanız başka seviyeleri değerlendirmek için bekleyin,
  • Yükseliş ve düşüşlerdeki fırsatları her zaman değerlendirebilmek için tüm paranız ile alım yapmayın, mutlaka kenarınızda B ve C planları için alım yapabilecek paranız olsun,
  • Bazen az zarar etmenin de bir kâr olduğunu unutmayın,
  • Kaçırdığınız fırsatlar için üzülmeyin cebinizde kâr ile yetinin. Çünkü bu durum hata yapmanıza ve hırs ile alım satım yapmanıza sebep olabilir,
  • Tüm bunları yaparken mutlaka bir plan ve strateji dahilinde yapın, ani düşüş ve yükselişlerde panik ile alım satım yapmayın.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiye niteliğinde değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu