Haberler

Cryptopia’dan Haftalar Sonrası Açıklama!

Cryptopia'dan hack açıklaması.

Cryptopia isimli Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası 2019 yılının ilk hacklenme vakasını yaşamış ve bu yönü ile tepki çekmişti. Borsa, milyonlarca dolar değerinde kripto para biriminin çalınması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tartışmaların odağında açıklama yapmaması ve hesapları açmamasından dolayı tepki çekmiş, binlerce Cryptopia yatırımcısı hesaplarına erişmek istediklerini ve zarar ettiklerini açıklamıştı. Farklı yüzlerce kripto para biriminin listelendiği Cryptopia’da, yatırımcılar yaşanan bu hacklenme sürecinde en büyük zararı kendilerinin yaşadığını, milyonlarca dolar değerinde yatırımlarının risk altında olduğunu ve henüz hesapların açılmamasının tamamen ”keyfi” bir durum olup olmadığını bilmek istediklerini açıklamıştı.

Yeni Zelanda Polis Bürosu tarafından yapılan açıklamada ise Cryptopia borsasının bu haftaya kadar hesapları açmasına izin verilmediği, bazı incelemelerin henüz yeni tamamlandığı açıklandı. Yapılan açıklamada, borsanın gerekli bazı güvenlik ve gizlilik incelemelerine tabii tutulduğu, bu incelemeler sonrasında güvenlik ve gizlilik sorunu görülmediği, bu süreçte Cryptopia borsasının artık hesapları açıp açmama yetkisinin kendi kararları olacağını açıkladı.

Cryptopia borsasından bugüne kadar açıklama yapmamıştı, bugün ise yapılan açıklamada iade süreci tamamlanana kadar hesapların açılmayacak olduğu, risklerin tamamen ortadan kaldırılması ile hesapların açılacak olduğu açıklandı. Yasal olarak Cryptopia borsasına dava açacak olduklarını belirten bazı yatırımcıları ise hesaplarında bulunan kripto para borsaların derhal açılarak kendilerine satım izni verilmesini ve alım izni yetkisi verilmese de satış izni yetkisi vermek zorunda olduklarını açıkladı. Cryptopia tüm varlıklarının %9.4’ünün çalındığını açıkladı ancak ne kadarlık bir varlık çalındığını asla açıklamıyor.

Kripto para uzmanları ise zararın 15.8 milyon dolardan daha fazla, 16 milyon dolardan daha düşük olduğunu iddia ediyor.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu