Kripto Para

Darknet’te Yakalanan BTC’ler 110 Ülkenin İlgisini Çekti

Karanlık internette Bitcoin ile uyuşturucu ticareti yapan 2 kardeşin kripto paraları müzayede evinde açık artırma yöntemi ile satıldı.

Darknet’teki uyuşturucu satıcılarından ele geçirilen 28 Şubat’ta müzayedeye sunulan BTC’ler 110 ülkeden alıcıların ilgisini çekti. Müzayede Belçika Polisi tarafından 24 saat süren ve toplamda 315 BTC’nin başarıyla satılmasını sağlamış olan Wilsons müzayede evinde yapıldı.

Toplam 315 jetonun her biri 104,99 bitcoin cash ve bitcoinden oluşuyordu. Açık artırmadan elde edilen toplam tutar 420.000 ABD dolarına yuvarlandı. Müzayede İrlanda müzayede evi Wilsons tarafından yapıldı.

El konulan kripto para birimleri, 0.5 BTC ile 4 BTC arasında değişen lotlarda satılırken, Bitcoin Cash ve diğerleri, Bitcoin’e kıyasla taşıdıkları düşük fiyat etiketi göz önüne alındığında daha yüksek miktarlarda satıldı.

Belçika Polisi Darknet Saldırısı

Ele geçirilen Bitcoin’e Belçika polis otoritesi tarafından karanlık internette uyuşturucu satan iki kardeşin kripto para yatırımlarına el koyması süreci ile başladı. Bu süreçte Belçika polisi çok iyi hareket etti ve birçok insanı zehirleyen 2 kardeşin kripto paralarının tamamına el koyarak üretimlerinin önüne geçti ve kazançlarının tamamına yakın bir kısmını ele geçirebildiler. Kardeşler Anvers şehrinde yaşıyordu ve kripto para birimleri karşılığında, özellikle de Bitcoin karşılığında, karanlık internet siteleri üzerinden yasadışı maddeler satıyorlardı.

Mevcut müzayededen önce Belçika polisinin 2017’de 1005 BTC’ye ulaşan karanlık ağlardan büyük miktarda Bitcoin’e el koyduğu bildirildi. Ancak o zaman ülkede dijital varlığın kullanımını tanımlayan hiçbir kripto düzenlemesi veya kanunu yoktu ve bu, yetkililerin ele geçirilen fonları tasfiye edememelerinin veya müzayedelerin yapılmamasının nedenidir. Hükümet bazı düzenlemeler yürüttüğü için, önümüzdeki günlerde daha fazla ihale beklemek mümkün olabilir.

Kripto para birimleri gizli kalması gereken şeyler için en iyi çözüm mü?

Kripto para biriminin ilk kullanılmaya başlanması, karanlık ağ pazarlarında başladı; dijital varlıkların gizlilik ve anonimlik özellikleri, yasadışı faaliyetlerde kullanım için mükemmel bir araç olmasını sağladı.

Wilsons’daki varlık kurtarma müdürü Aidan Larkin,

Sistemlerimize ve altyapımıza yapılan büyük yatırımın ardından, dünya çapındaki hükümet ve kolluk kuvvetlerine giderek artan ele geçirilmiş kripto para birimleri sorununa güvenli bir çözüm sunabiliyoruz. Hükümetlere ve güvenlik idarelerine sunabildiğimiz hizmet ve seçeneklerin artması için bazı çalışmalara devam edeceğiz ve bugün yaşanan karanlık internet ve Bitcoin sorunlarını engellemek, bunları tespit ederek işlem yapmak hakkında gerekli olan tüm adımları atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Yatırımlar arttıkça daha fazla çalışma yapacağız.

Belçika makamlarının, müzayede evinin, düzenlenmemiş borsalarda kripto para alım satımıyla ilgili riski ortadan kaldırmak amacıyla kripto para birimi tekliflerini genişletmelerine izin verdiğini belirten Larkin sözlerine devam etti.

Karanlık internetin kullanılan tek para birimi: Kripto para

Kripto paraların ademi merkeziyet özelliği gizlilik özellikleri ile birlikte suçlular için mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, fiziksel paralara göre kara para aklama ve cezai faaliyetlerde hala önemli bir rol oynamaktadır, dolayısıyla suç kullanımını teşvik etmek veya suç işlemek için kripto paraları suçlamak ne doğru, ne yanlıştır. Her yıl büyük şirket bankaları, suçluların kara parasını aklamalarına yardımcı oldukları nedeniyle milyarlarca Sterlin para cezasına çarptırılmaktadır.

Belçika hükümetinin yaklaşımı, düzenlemelerin yalnızca kripto para birimlerinin kullanımını teşvik etmesinin yanı sıra, tüketicilerin hırsızlık veya diğer cezai faaliyetler durumunda dijital varlıklarını geri kazanmalarına yardımcı olacak belirli yasa ve düzenlemeleri yürürlüğe koymasının açık bir örneğidir. 

Belçika tarafından atılan adımların gelecekte daha fazla düzenleme ve kara para, para aklama, terörizmin finansmanı, uyuşturucu ve karanlık internette suçlar için kripto para birimlerini kullanmalarının önüne geçmeye yönelik olacaktır. Bitcoin konusunda Belçika hükümeti yeni attığı adımlar sayesinde karanlık internete daha fazla odaklanmışa benziyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu