Kripto Para

DeFi Protokolleri İlk Çeyrekte Bitcoin’i (BTC) Bile Geçmeyi Başardı!

DeFi Protokollerindeki işlem ücretleri, Bitcoin ağını geride bıraktı.

DeFi ekosisteminin en büyük borsası Uniswap, kısa süre önce 100 milyar dolarlık ticari hacmi geride bıraktı. Bir zamanlar merkezsiz borsaların hacmi 100.000 doları bile bulmuyorken ulaşılan bu seviye kesinlikle büyük bir büyümeye işaret ediyor. DeFi protokollerinin 2020 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin’den daha fazla işlem ücreti almış olması ise bu başarıyı daha da katlıyor.

DeFi Sektörünün Büyümesi Hız Kesmiyor

Kripto para analiz şirketi Messari’nin kurucusu Ryan Selkis, kripto para sektöründeki işlem ücreti geçmişini inceledi. Selkis tarafından yayınlanan verilere göre ise önde gelen DeFi protokolleri 2020 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinden çok daha fazlasına ulaştı.

Selkis’in araştırmasında sadece UNI, SUSHI, COMP, ROOK ve AAVE’nin işlem ücreti konusunda Bitcoin ağını geride bıraktığı görülüyor. Selkis aslında bu ifadesi ile “Bitcoin dışında bütün kripto paralar dolandırıcılıktır” ifadesine net bir cevap vermiş oldu. Tabii ki çok kullanılma bir kripto para projesinin ponzi yapısı olup olmama konusundaki garantisi olarak ortaya sunulamayacak olsa da DeFi sektörünün büyümesi kesinlikle nefes kesen bir hızda sürüyor.

Selkis, Ethereum’a karşı yöneltilen eleştirileri neredeyse anlayıp bunlara hak verdiğini, ancak merkezsiz uygulamalara yönelik olanları anlayamadığını da böylece vurgulamış oldu. DeFi sektörü birçok kişi tarafından dolandırıcılık olarak görülse de sektörün büyümesi çok şey ifade ediyor.

Top 20 kripto para birimine bakıldığında Wrapped Bitcoin, Uniswap ve Aave gibi üç projenin burada yer alması da bunu göstermekte.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu