Borsa

Dev Kripto Para Borsasına Kesilen Cezaya, Bizzat SEC Üyesinden Eleştiri Geldi!

Hester Peirce, SEC'nin cezasını eleştirdi.

Kripto para sektörünün en eski ve tanınan kripto para borsalarından birisi olan Poloniex, dün bir ceza ile karşı karşıya kaldı.

Poloniex kripto para borsasına yönelik soruşturma yürüten ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), buna 10 milyon dolarlık ceza kesti.

Söz konusu cezanın ise borsanın 2017 ve 2019 yılları arasındaki agresif listelemeleri ve menkul kıymet satışları nedeniyle kesildiği belirtildi.

Poloniex sadece kripto para listelemesi ve satışı yapsa da SEC uzmanlarına göre bunların bazıları menkul kıymet statüsüne girmekteydi.

Poloniex’e Kesilen Ceza Yersiz mi?

SEC Üyesi Peirce ise bu konuda sert bir eleştiride bulundu. Peirce, kripto para borsalarının ABD içerisinde karşı karşıya kaldıkları regülasyonların belirsiz olduğunu ve bu nedenle sorunlar çıktığını ifade etti.

SEC’nin kripto para borsalarını regüle etme konusunda yetersiz kaldığını ifade eden Peirce, bir varlığın menkul kıymet mi yoksa kripto para mı olduğuna dair net kuralların belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Peirce, bunu belirlemede SEC’nin çok yavaş olduğunu ifade ederek piyasadaki borsalar gibi katılımcıların böyle sorunlar yaşayabileceğini vurguladı. Buna rağmen söz konusu sorunların milyonlarca dolarlık cezalar gerektirmesinin elzem olmadığının altını çizen Peirce, bizzat kendi kurumunun kararını eleştirdi.

O tarihlerde Poloniex’in kontrolü Circle şirketindeydi ve Circle söz konusu borsayı 400 milyon dolara satın almıştı. Circle, 2019’un ekim ayında ise borsayı Justin Sun’ın liderlik ettiği konsorsiyuma sattı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu